Dopad koronavírusu: Ľudia odriekajú svadby, v Česku ich majú najmenej za 100 rokov

Nový byt Lucie Gachulincovej
Zdroj: Shutterstock.com

Najväčším problémom bolo limitovanie počtu osôb.

Obyvatelia Českej republiky uzavreli v marci 2020 najmenej svadieb za posledných 100 rokov. Vyplýva to z nových údajov Českého štatistického úradu (ČSÚ), o ktorých v piatok informoval spravodajský server Novinky.cz.

Mimoriadne nízky počet sobášov v priebehu marca súvisí najmä s reštriktívnymi opatreniami proti šíreniu nového druhu koronavírusu, ktoré limitovali počet zhromažďujúcich sa ľudí.

"Obyvatelia Česka uzavreli v priebehu prvého štvrťroku tohto roka 3500 sobášov, čo bolo takmer o 600 menej než rok predtým. K nižšiemu počtu sobášov prispel hlavne mesiac marec, počas ktorého bola možnosť uzavrieť manželstvo obmedzená epidemiologickými opatreniami," uviedol ČSÚ.

V marci 2020 bolo v ČR uzavretých menej než 600 sobášov, čo je najnižší počet od roku 1918, keď vznikla prvá Československá republika.

Nezvyčajne vysoký bol naopak počet manželstiev uzavretých v priebehu februára 2020. Bolo ich približne 2200, čo je najviac od roku 2003. K vysokému číslu zrejme prispeli viaceré numericky "zaujímavé" dátumy. Až tretina svadobných obradov sa uskutočnila v sobotu 22. februára, na sobáše bola bohatá aj sobota 29. a štvrtok 20. februára.

Počet obyvateľov ČR v prvom štvrťroku vzrástol o 425 na celkovo 10.694.364. Za prírastkom podľa ČSÚ stála najmä zahraničná migrácia.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.