Poradie krajín s najvyšším počtom obetí COVID -19 sa zmenilo. Jeden štát sa derie na vrchol

Štátna karanténa v Gabčíkove.
Zdroj: AP Photo/Andre Penner

V Brazílii, ktorá má 212 miliónov obyvateľov, bolo na koronavírus pozitívne testovaných doteraz 828.810 ľudí.

Brazília má druhý najvyšší počet obetí epidémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2, keď v celosvetovej bilancii predbehla Britániu a dostala sa za USA, kde nateraz evidujú najviac mŕtvych.

Podľa agentúry AFP o tom v noci na sobotu informovalo brazílske ministerstvo zdravotníctva s tým, že za posledných 24 hodín zaznamenalo ďalších 909 úmrtí, čím sa ich počet v Brazílii zvýšil na 41.828.

V Brazílii, ktorá má 212 miliónov obyvateľov, bolo na koronavírus pozitívne testovaných doteraz 828.810 ľudí.

Ako uviedol denníka The Guardian, podľa britskej vlády si koronavírusová epidémia od jej vypuknutia v Británii koncom januára vyžiadala 41.481 životov.

Denník však súčasne poznamenal, že skutočný počet obetí v Británii presiahne zrejme 50.000, keď do bilancie budú zarátané aj suspektné prípady.

Podľa The Guardianu zvýšenie nastane aj v prípade Brazílie, kde sa úradmi uvádzané počty obetí považujú odborníkmi za podhodnotené. Tvrdia, že skutočný počet prípadov by v Brazílii mohol byť 10- alebo 15-krát vyšší.

Experti označujú reakciu brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara opakovane pandémiu za "katastrofálnu".

Tento Trumpa obdivujúci bývalý kapitán brazílskej armády totiž opakovane bagatelizuje chorobu COVID-19 ako prejav "hystérie médií" a označoval ju za niečo ako chrípku, pričom 12. apríla, keď počet nakazených v priebehu jedného dňa stúpol o 1222 ľudí, vyhlásil, že "tá záležitosť s vírusom je preč."

Odvtedy však zomrelo ďalších viac ako 40.000 Brazílčanov. Krajne pravicový populista naďalej podkopáva inde vo svete rešpektované pravidlo o nutnom zachovaní bezpečných rozstupov medzi ľuďmi - Bolsonaro sa aj naďalej zúčastňuje na verejných zhromaždeniach a navštevuje obchody.

Aj vo štvrtok tento svoj postoj obhajoval, a to snahou chrániť ekonomiku a pracovné miesta.

Naznačil tiež, že jeho súperi zámerne zveličujú počet úmrtí na COVID-19 v jednotlivých štátoch Brazílie, vinia za epidémiu federálnu vládu a vytĺkajú z celej situácie politický kapitál.

Pre spory s Bolsonarom týkajúce sa koronakrízy boli v priebehu jedného mesiaca nútení podať demisiu už dvaja ministri zdravotníctva.

Daniel Dourado, odborník a právnik v oblasti verejného zdravia na univerzite v Sao Paule, podľa The Guardian uviedol, že Bolsonaro nesie prevažnú časť zodpovednosti za rozsah katastrofy v Brazílii. "Akoby si ešte stále neuvedomil nebezpečenstvo situácie. Dokonca ani nevyjadruje sústrasť rodinám" obetí, poznamenal Dourado.

Dourado vyjadril obavy, že Brazília by mohla v počte úmrtí a nakazených "dohnať USA".
Podľa Univerzity Johnsa Hopkinsa Spojené štáty registrujú viac ako dva milióny infikovaných koronavírusom, zatiaľ čo Brazília ich má 828.810.

Z tohtotýždňovej projekcie University of Washington vyplýva, že do konca augusta by koronavírusom vyvolanej epidémii v Brazílii mohlo podľahnúť ďalších 100.000 ľudí, čo by znamenalo, že táto krajina by mohla predbehnúť USA ako štát s nateraz najvyšším počtom úmrtí. Momentálne majú Spojené štáty viac ako 116.000 mŕtvych na komplikácie spojené s chorobou COVID-19.

SAO PAOLO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rebríček

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.