Nórsko pozastavilo monitorovaciu aplikáciu, bojí sa ohrozenia súkromia

Nový model šírenia nákazy.
Zdroj: TASR/AP

Nórsko od začiatku pandémie eviduje 8639 prípadov a 242 úmrtí ochorenia COVID-19.

Nórsko v pondelok zastavilo prevádzku mobilnej aplikácie sledujúcej pohyb ľudí, ktorá mala pomôcť krajine bojovať s koronavírusovou pandémiou. Dôvodom sú obavy z narušenia súkromia jej používateľov, informovala agentúra AP.

Podľa Nórskeho úradu verejného zdravotníctva (NIPH) by rozhodnutie zastaviť aplikáciu v prípade zvýšenia počtu infikovaných oslabilo pripravenosť krajiny reagovať na takúto situáciu.

Nórska agentúra na ochranu údajov (Datatilsynet) však tvrdí, že vďaka aktuálne nízkemu počtu infikovaných by sa mala otvoriť diskusia o ochrane súkromia a možnom zneužívaní osobných údajov.

Z dôvodu obáv z prípadnej druhej vlny pandémie alebo výskytu ďalších ohnísk budú predstavitelia úradu verejného zdravotníctva v piatok diskutovať s Datatilsynetom o možnosti opätovného spustenia aplikácie.

Aplikácia vzbudzovala obavy najmä z dôvodu, že na sledovanie pohybu ľudí využíva dáta zo systému GPS a údaje na centrálne servery prenáša každú hodinu.

Aplikáciu Smittestopp nórske úrady pozastavili krátko pred zverejnením správy ľudskoprávnej organizácie Amnesty International analyzujúcej monitorovacie aplikácie, ktoré krajiny sveta používajú v snahe zabrániť šíreniu nového koronavírusu.

Zo správy, ktorá skúmala aplikácie z krajín Európy, Blízkeho východu a severnej Afriky vyplynulo, že pokiaľ ide o ochranu osobných údajov, nórska aplikácia je jednou z najnebezpečnejších kvôli jej sledovaniu polohy používateľov v reálnom alebo takmer reálnom čase. AI sa so svojimi zisteniami podelila s nórskymi úradmi a Datatilsynetom ešte začiatkom júna.

Nórsko podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa od začiatku pandémie eviduje 8639 prípadov a 242 úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19. Týždenne v krajine pribudne 20 až 50 infikovaných.

OSLO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Monitorovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.