Štúdia o koronavíruse: V ohrození je až 1,7 miliardy ľudí

Kvarteto spievalo hymnu SuperStar
https://videoarchiv.markiza.sk/video/superstar/bonus/6313-superstar-ukazka-hymna-superstar-od-pala-haberu Zdroj: Liudmyla Guniavaia/Schutterstock.com

Ochorením COVID-19 sa na svete nakazilo už vyše osem miliónov ľudí.

Približne 1,7 miliardy ľudí má minimálne jeden dlhodobý zdravotný problém, ktorý "zvyšuje riziko vážneho priebehu choroby COVID-19 v prípade, že sa osoba nakazí (koronavírusom)", uvádza štúdia, o ktorej napísal vedecký časopis British medical journal, informovala v utorok agentúra DPA.

Podľa odhadov štúdie, pôvodne publikovanej v časopise The Lancet Global Health, sa riziká plynúce z koronavírusovej pandémie zvyšujú v oblastiach so starším obyvateľstvom, napríklad v Európe, a v oblastiach s vyššou mierou nákazy HIV, ako je Afrika.

Autori štúdie pracovali s údajmi zo 188 krajín. Z nich zistili, že až 66 percent ľudí nad 70 rokov má aspoň jeden zdravotný problém, ktorý zvyšuje riziko vážneho priebehu COVID-19. Príkladom môže byť cukrovka alebo srdcovo-cievne ochorenie. Medzi pracujúcim obyvateľstvom percento klesá na 23 percent a medzi ľuďmi pod 20 rokov na päť percent.

Tieto čísla môžu pomôcť úradom v krajinách, ktoré uvoľňujú opatrenia zavedené v boji proti koronavírusu, uviedol Andrew Clark, jeden z autorov štúdie z Londýnskej školy hygieny a tropického lekárstva (LSHTM).

Koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, sa na celom svete od decembra minulého roka nakazilo viac ako osem miliónov ľudí. Chorobe podľahlo takmer 440 000 nakazených.

LONDÝN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štúdia

Dôležité udalosti