Tohtoročná dovolenka iba s rúškom. Kde vám hrozí pokuta, ak ho nebudete mať?

Ilustračná snímka.
Zdroj: Grigvovan/shutterstock.com

V niektorých krajinách je to až štvorciferná suma.

Slovensko pred týždňom otvorilo hranice s 19 krajinami a Slováci môžu, za dodržania prísnych epidemiologických podmienok v súvislosti s koronavírusom, konečne po mesiacoch slobodne cestovať.

A to nielen do susedných krajín, ale pokojne aj na krátky výlet k moru. V našom dovolenkovom seriáli vám prinášame podmienky, za akých môžete v tej-ktorej krajine prežívať príjemné chvíle.

Každá krajina má ale svoje špecifická, aj pokiaľ ide o nosenie rúšok. V niektorých sú povinné, v iných za ich nenosenie môžete dostať pokutu. Je dôležité, aby ste si pred odchodom do vybraného štátu zistili, aké opatrenia musíte dodržovať.

Česko

Od pondelka (15. 6.) musíte mať zakryté dýchacie cesty rúškom, šatkou alebo respirátorom v interiéroch stavieb i vo všetkých zložkách verejnej dopravy. Zakryté ústa a nos vonku už nemusia mať ľudia, ktorí sú blízko pri sebe.

Maďarsko

Platí povinnosť nosiť rúška v uzatvorených priestoroch, vrátane obchodov a nákupných centier, kde musíte mať prekrytý aj nos. Rúška sú povinné aj v MHD a medzimestských spojoch.

Rakúsko

Rúško je povinné na verejnosti, ale iba v prípade, že je niekto pri vás menej ako na meter. Povinne ho musíte mať v uzavretých priestoroch, napr. obchodoch, ale aj ak by ste išli k lekárovi, do lekárne alebo na úrad. Ak si ho nenasadíte, hrozí vám pokuta až 3 600 eur. Rúška sú povinné aj v osobných autách, ak v nich nesedia ľudia z jednej domácnosti.

Taliansko

Ste povinní nosiť rúško pri vstupe do uzavretých priestorov, v regióne Lombardia ho musíte mať vždy a všade. Na verejnosti musíte dodržiavať minimálne metrovú vzdialenosť. Ak vás požiadajú v obchode alebo v reštaurácii o vaše osobné údaje (meno, priezvisko, adresa, telefónne číslo), musíte ich poskytnúť.

Zdroj: Cecilia Fabiano/LaPresse via AP

Za nedodržanie ktoréhokoľvek z týchto opatrení, vrátane populárneho talianskeho tzv. baci e abbracci, t. j. bozky a objatia, môžu Talini i turisti dostať pokutu od 400 eur do 3 000 eur. Musíte ju zaplatiť na mieste a v hotovosti.

Španielsko

Rúška musia povinne nosiť všetci vrátane detí nad šesť rokov. A to nielen vo verejnej doprave, ale aj v uzavretých priestoroch a na verejných priestranstvách, kde nie je možné dodržať dvojmetrový odstup. Do 21. júna platí v krajine núdzový stav.

Grécko

Turistom hrozí pokuta až 150 eur, ak nebudete mať rúško napr. v obchodoch, nemocniciach, na letisku alebo pri ceste taxíkom. V Grécku naďalej platí zákaz zoskupovania sa viac ako 10 ľudí, či už na ulici alebo vo vnútri. Ak zákaz porušíte, môžete dostať až tisíceurovú pokutu.

Švajčiarsko, Chorvátsko, Bulharsko

Krajiny uvoľnili režim tak, ako to bolo pred pandémiou spôsobenou koronavírusom a môžete sa v nich voľne pohybovať bez rúšok. V prípade Chorvátska je dobré, ak pred vstupom do krajiny vyplníte formulár. Urýchlite tak čakanie na hranici.

Turecko

Nosenie rúšok je povinné v interiéroch, v exteriéroch iba v 42 z 81 tureckých provincií. V ostatných sa ich nosenie na verejnosti iba odporúča.

Francúzsko

Aj tu platí povinné nosenie rúšok v doprave, musíte dodržiavať rozostupy a základné hygienické opatrenia. To, či budete nosiť rúško aj verejnosti, je na individuálnom rozhodnutí. Nosiť ho je iba vo forme odporúčania.

Veľká Británia

Od pondelka (15. 6.) musia mať povinne prekryté ústa i nos všetci zamestnanci, pacienti aj návštevníci nemocníc. Personál bude musieť mať chirurgické masky, zatiaľ čo pacientom a návštevníkom stačia látkové rúška, šatky alebo iné formy prekrytia nosa a úst.

Zdroj: TASR/AP

Rúška sú povinné v prostriedkoch verejnej dopravy, nemusíte ich mať v obchodoch a iných verejných priestoroch.

Nemecko

V jednotlivých spolkových krajinách je nosenie rúška povinné v uzavretých priestoroch a hromadných dopravných prostriedkoch. Nariadenia sa môžu líšiť podľa rozhodnutia regionálnych vlád.

O podmienkach cestovania do iných krajín a opatreniach sa viac dočítate na stánke rezortu diplomacie , z ktorej sme čerpali aj my.

Pomôžte zmierniť následky pandémie koronavírusu tým, ktorí to potrebujú. Prispieť môžete prostredníctvom Nadácie Markíza.

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti