Prelomový objav v liečbe koronavírusu: Pacientom s tažkým priebehom ochorenia pomáha známy liek

Liek dexametazon.
Zdroj: shutterstock/Anung Camui

Vedci odhadujú, že keby sa o účinkoch vedelo skôr, iba v Británii mohol dexametazón zachrániť najmenej päťťisíc životov.

Vedci v Británii majú prvé dôkazy o tom, že liek zo skupiny kortikosteroidov dexametazón znižuje úmrtnosť u ťažko chorých pacientov s koronavírusom. V štúdii vedci porovnávali 2104 pacientov, ktorým liek podávali, s 4321 pacientmi, ktorí dostali bežnú liečbu. Informoval o tom portál BBC.

Dexametazón je lacný a bežne dostupný liek. U pacientov, ktorých museli napojiť na pľúcny ventilátor, znižuje riziko smrti o tretinu a u tých, ktorí dostávali kyslík o pätinu.

Podľa britských vedcov ide o významný pokrok v boji proti koronavírusu. To, že liek zaberá aj proti COVID 19, zistili vrámci masívneho testovania existujúcich látok, ktoré by mohli prispieť k liečbe tohto ochorenia.

Vedci odhadujú, že keby sa o účinkoch vedelo skôr, iba v Británii mohol dexametazón zachrániť najmenej päťťisíc životov. Nízka cena lieku sľubuje, že si ho budú môcť kúpiť aj  chudobnejšie krajiny.

Dexametazón sa používa od 60. rokov minulého storočia na liečbu ochorení ako reumatická artritída a astma. Podáva sa orálne alebo vnútrožilovo.

LONDÝN/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Liek

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.