WHO zastavila klinické testy lieku hydroxychlorochín

sps1_tf.jpg
Zdroj: File TASR/AP Photo/David J. Phillip

Výsledky rôznych testov ukázali, že na COVID-19 nezaberá.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že sa v stredu rozhodla zastaviť klinické testovanie hydroxychlorochínu ako prípadného lieku na ochorenie COVID-19 po tom, ako zistila, že neznižuje smrtnosť na COVID-19. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Doktorka Ana Maria Henaová Restrepová z programu WHO pre núdzové situácie na virtuálnej tlačovej konferencii v Ženeve povedala, že liek hydroxychlorochín bol stiahnutý z medzinárodného testovania podporovaného WHO.

Výsledky rôznych testov podľa jej slov ukázali, že hydroxychlorochín v porovnaní s bežnou liečbou pacientov hospitalizovaných s COVID-19 smrtnosť týchto pacientov neznižuje. WHO už 25. mája oznámila, že preventívne pozastavila klinické testy hydroxychlorochínu ako lieku na ochorenie COVID-19.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus však 3. júna povedal, že WHO tieto testy obnovila po tom, ako preskúmala údaje v štúdiách, ktoré poukazovali na nebezpečenstvá tohto lieku.
Spojené štáty v pondelok zrušili platnosť dočasného povolenia používať lieky chlorochín a hydroxychlorochín vo výnimočných prípadoch na liečbu ochorenia COVID-19, pripomína AFP.

"Nie je rozumné naďalej sa domnievať, že ústne užívanie chlorochínu a hydroxychlorochínu môže byť účinné pri liečbe COVID-19," uviedla v liste Denise Hintonová, hlavná výskumníčka Amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Takisto podľa nej nie je rozumné domnievať sa, že známe a možné prínosy týchto liečiv, používaných primárne na liečbu malárie, prevážia v prípade choroby COVID-19 ich riziká.

ŽENEVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti