Epidemiologička z konzília varuje: Rúška možno budeme nosiť doživotne

Koronavírus môže zastaviť len vakcína. Tá sa stále testuje.

Otázka, ktorá trápi azda všetkých. Hoci sa opatrenia ohľadom rúšok postupne uvoľňujú, v obchodoch a počas cestovania ich stále musíme mať nasadené. Epidemiologička Henrieta Hudáčková vyhlásila, že rúška do istej miery možno budeme musieť nosiť už navždy.

"Nosenie rúšok v situáciách, ktoré máme zadefinované, dodržiavanie osobnej a respiračnej hygieny, dodržiavanie sociálneho dištancu sú naše súčasné zbrane. Myslím, že rúšok sa tak skoro nezbavíme. To je na niekoľko rokov, možno doživotne. Ťažko povedať," vyhlásila odborníčka.

Dodala, že máme ešte jednu šancu, ako sa popasovať s ochorením a ňou je vakcína. Podľa Hudáčkovej sa už vykonávajú klinické testy, teda už na konkrétnych pacientoch. Vakcína proti koronavírusu však má jedno špecifikum. Musí sa vyrábať v miliónoch kusov. Vedci preto musia okrem samotnej vakcinačnej látky, vynájsť aj spôsob, ako ju budú vyrábať vo veľkom.

Podľa epidemiologičky by sme vakcínu mohli mať objavenú do 18 mesiacov od identifikovania prvej nákazy. "To je obrovský výkon. Iné vakcíny sa vyvíjali desaťročia až dvadsaťročia a nakoniec ani neboli pustené".

Dodala, že súčasná epidémia nám mení život a učí nás myslieť aj na iných.

Premiér Igor Matovič dodal, že nemáme výhodu ostrova, ale sme uprostred schengenského priestoru. Nedokážeme preto odkontrolovať, kto k nám pricestuje a či teoreticky neprinesie nákazu. Rúška tak majú podľa premiéra stále opodstanenie.


BRATISLAVA/kk
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Covid-19

Dôležité udalosti