Južná Kórea bola v boji proti pandémii vzorom, teraz zažíva druhú vlnu

Miriam Kalisová
Zdroj: TASR/Yun Hyun-tae/Yonhap via AP

V Južnej Kórei sa objavujú nové ohniská prenosu od začiatku mája, keď sa zmiernili prísne opatrenia rozstupu medzi ľuďmi.

Južná Kórea už zažíva druhú vlnu epidémie koronavírusu. Uviedla to v pondelok riaditeľka Kórejského strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC) Čong Un-gjong, ktorú citovala agentúra Jonhap.

V krajine zaznamenali počas uplynulého víkendu 115 nových prípadov nákazy. Väčšinu z nich hlásia z husto obývanej metropolitnej oblasti Soulu, kde žije približne polovica z 51 miliónov obyvateľov krajiny.

"Pôvodne sme predpovedali, že druhá vlna príde na jeseň alebo v zime. Naša predpoveď bola mylná. Pokiaľ budú ľudia prichádzať do vzájomného blízkeho kontaktu, počet prípadov bude narastať," uviedla šéfka KCDC.

Starosta Soulu Pak Won-sun v pondelok varoval, že ak bude súčasný trend šírenia vírusu pokračovať, o mesiac môže denný prírastok prípadov prekročiť 800. Apeloval preto na obyvateľov, aby neprestávali nosiť ochranné rúška a dodržiavali vzájomný odstup. Ak sa v najbližších dňoch nárast prípadov v Soule nezastaví, mesto zavedie prísnejšie epidemiologické opatrenia, varoval starosta.

Celková bilancia epidémie v Južnej Kórei je aktuálne 12.438 prípadov nákazy a 280 úmrtí. V sobotu bol zaznamenaný najvyšší denný nárast prípadov nákazy koronavírusom za posledné približne tri týždne (67). V pondelok pribudlo len 17 nových infekcii, čo však môže súvisieť s nižším počtom vykonaných testov.

V Južnej Kórei sa objavujú nové ohniská prenosu od začiatku mája, keď sa zmiernili prísne opatrenia rozstupu medzi ľuďmi. Spojené boli najmä s nočnými klubmi, bohoslužbami, veľkým skladom elektronického obchodu a podomovými predajcami.

Rastie aj počet tzv. importovaných prípadov nákazy. Juhokórejské úrady preto od utorka zavádzajú reštrikcie pre cestujúcich z krajín s vyššou úrovňou nákazy.

Epidémia koronavírusu v Južnej Kórei kulminovala koncom februára, keď tam zaznamenali viac ako 900 nových prípadov nákazy v priebehu jedného dňa.

SOUL/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti