Prečo testujeme len pár desiatok ľudí denne? Tu je vysvetlenie ministerstva zdravotníctva

Richard Müller
Zdroj: AP Photo/Mary Altaffer

Podľa rezortu sme stále pripravení robiť niekoľko tisíc testov za 24 hodín.

Otvorené hranice a nízky počet vykonaných testov vyvoláva v ľuďoch znepokojenie. Niektorí sa obávajú príchodu ďalšej vlny a toho, že vírus u nás opäť zaútočí. Napriek tomu, že situácia sa mimo Európy zhoršuje, naša vláda hovorí, že nové prípady máme na Slovensku bezpečne podchytené.

Vo svete ho potvrdili už viac ako deviatim miliónom ľudí. Aktívnych ochorení na COVID-19 je viac ako tri a pol milióna, vážnejší priebeh má jedno percento z nich. Svetová zdravotnícka organizácia denne zachytí desiatky tisíc nových prípadov.

V nedeľu sa u nás vždy testovalo menej, než cez pracovný týždeň. To, že tentoraz to bolo iba 41 ľudí je podľa ministerstva zdravotníctva aj preto, že už sa nerobí celoplošné testovanie napríklad v zariadeniach sociálnych služieb alebo vo firmách.

No a zároveň aj spontánny dopyt obyvateľov po testovaní je už nižší, než pred dvoma mesiacmi. Situácia ohľadom koronavírusu je podľa ministerstva zdravotníctva u nás dobrá.

„Epidemiologická situácia na Slovensku je priaznivá. Sme pripravení na Slovensku testovať niekoľko tisíc ľudí denne. Skutočne tie kapacity sú pripravené, aby sme vedeli veľmi rýchlo zareagovať v prípade, že by si to situácia vyžadovala," uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Viac sa dozviete z priloženej reportáže


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti