Krajčí: Druhú vlnu epidémie tu zatiaľ nemáme

tlacovka lint_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Vláda sa zaoberá aj možnosťami sprísniť dohľad pohybu repatriantov na Slovensku.

Posledný nárast infikovaných na nový koronavírus nepotvrdzuje, že by na Slovensku bola druhá vlna epidémie.V súvislosti s novými číslami pozitívnych prípadov to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí a poukázal na to, že v rámci nových pozitívnych vzoriek ide o importované prípady.

O sprísnení opatrení sa podľa Krajčího zatiaľ neuvažuje. "Môžem však uistiť, že každý deň situáciu vyhodnocujeme s konzíliom odborníkov," uviedol.

V súčasnosti je podľa neho dôležité, aby ľudia, ktorí prichádzajú zo zahraničia, najmä z epidemiologicky menej bezpečných krajín, rešpektovali nariadenia hlavného hygienika. Pripustil, že sa vláda zaoberá aj možnosťami sprísniť dohľad ich pohybu na Slovensku.


"Zatiaľ je to v štádiu riešenia, v každom prípade mobilní operátori posielajú takýmto ľuďom v zahraničí upozorňujúce SMS," dodal. Prípadné sprísnenie režimu závisí podľa Krajčího od zodpovednosti Slovákov. "Ak budeme zodpovední aj naďalej, myslím si, že môžeme ostať v súčasnom režime uvoľnení," povedal.

V prípade osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19 sú podľa šéfa rezortu zdravotníctva zabezpečené všetky potrebné protiepidemické opatrenia s cieľom efektívne zamedziť šíreniu ochorenia. "Regionálne úrady verejného zdravotníctva vyhľadávajú priame kontakty nakazených, tí sa následne testujú na koronavírus, pri úzkych kontaktoch je nariadená domáca izolácia, situáciu máme pod kontrolou," doplnil Krajčí.

Najviac prípadov je na Kysuciach

Čo sa týka mesta Čadca, kde je najviac prípadov, Regionálny úrad verejného zdravotníctva  so sídlom v Čadci spolupracuje pri protiepidemických opatreniach so samosprávou, vyšším územným celkom a so školami v Čadci a Krásne nad Kysucou, ktoré sú z preventívnych dôvodov zatvorené.

"Ohniská nákazy sú podchytené," potvrdil minister zdravotníctva. Nárast počtu pozitívnych prípadov bol podľa ministerstva očakávaný, ochorenia pribúdajú v rámci monitorovaných a podchytených ohnísk nákazy.

V tejto súvislosti reagovala aj Čadca. "Vedenie mesta je v pravidelnom kontakte s RÚVZ v Čadci. V okrese Čadca dnes pribudlo sedem pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19.

Chceme vás uistiť, že nejde o prípady na území nášho mesta, ale ide o dohľadané kontakty, na základe predchádzajúcich pozitívnych testovaní v regióne. Momentálne naďalej prebieha testovanie detí a zamestnancov dvoch školských zariadení, k dnešnému dňu nepribudol ani jeden pozitívny prípad v našom meste," spresnilo mesto na sociálnej sieti.

V utorok (23. 6.) na Slovensku pribudlo 18 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo krajina doteraz eviduje 1 607 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19.


BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti