Odstrašujúce čísla: Brazília aj USA zaznamenali najvyšší denný nárast prípadov koronavírusu

Diana Hágerová a Roman Pomajbo sú ambasádormi projektu
Zdroj: TASR/AP Photo/Andre Penner

Situácia sa v oboch krajinách zatiaľ nezlepšuje.

Brazília zaznamenala 42.725 prípadov nákazy novým koronavírusom za posledných 24 hodín, oznámilo v stredu miestneho času tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Odborníci medzitým varovali, že krajina uvoľňuje epidemiologické opatrenia priskoro, informovala agentúra AFP.

V Brazílii, ktorá eviduje druhý najvyšší počet úmrtí po Spojených štátoch, tiež hlásili 1185 obetí koronavírusovej choroby za uplynulý deň, čím sa ich celkový počet zvýšil na 53.830. Uvedený nárast počtu infikovaných je druhý najvyšší oznámený za jeden deň v Brazílii od začiatku pandémie. Brazílski predstavitelia však uviedli, že rekordný počet 54.771 prípadov z 19. júna bol výsledkom zarátania potvrdených prípadov z predošlých dní.

Brazília má aktuálne celkovo takmer 1,2 milióna potvrdených prípadov nákazy. Experti však tvrdia, že nedostatočné testovanie v krajine s 212 miliónmi obyvateľov znamená, že skutočné počty sú pravdepodobne značne vyššie, píše AFP.


USA zaznamenali najvyšší denný nárast prípadov od konca apríla

Spojené štáty zaznamenali za uplynulých 24 hodín najvyšší denný nárast prípadov nákazy novým koronavírusom od konca apríla. V utorok v krajine potvrdili okolo 34.700 ďalších infikovaných, čo je tiež tretí najvyšší počet od začiatku pandémie, vyplýva z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Informovala o tom agentúra DPA s tým, že na porovnanie bol 1. júna denný prírastok počtu nakazených približne 17.400 a dosiaľ najvyšší počet (36.400) zaregistrovali v USA 24. apríla.

Po ďalších štátoch USA zaevidoval svoj vôbec najvyšší denný nárast aj najľudnatejší štát Kalifornia. V utorok tam hlásili 7149 nových prípadov, oznámil v stredu guvernér Gavin Newsom. Obsadenosť kalifornských nemocníc za dva týždne stúpla o takmer 30 percent. Newsom vyzval takmer 40 miliónov obyvateľov štátu, aby zostali doma, ak to je možné, zachovávali odstup a nosili ochranu tváre.

USA medzičasom vykonávajú výrazne viac testov než pred niekoľkými mesiacmi, čo prezident Donald Trump opakovane uviedol ako dôvod vysokého počtu potvrdených prípadov. Rastúci počet hospitalizovaných je však považovaný za ukazovateľ toho, že sa situácia znova vyhrocuje. Znepokojenie vyvoláva u expertov najmä vývoj v štátoch Florida, Texas a Arizona, píše DPA.

Spojené štáty podľa priebežnej bilancie Univerzity Johnsa Hopkinsa zaznamenali dosiaľ viac ako 2,37 milióna potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom a 121.870 úmrtí na chorobu Covid-19, ktorú tento vírus spôsobuje. V oboch ukazovateľoch sú to najvyššie počty spomedzi všetkých krajín sveta. Celkovo 647.548 ľudí sa už v USA uzdravilo.


WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme USA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.