EÚ zverejní zoznam nečlenských krajín, ktorých občania môžu navštíviť Úniu

Ľudia vyprázdnili regály mnohých supermarketov.
Zdroj: TASR/AP Photo/Ronald Zak

EÚ uvažuje o prijímaní cestujúcich z Číny, ak Peking zareaguje rovnako a od 1. júla začne prijímať cestujúcich z Európy.

Španielska ministerka zahraničných vecí Arancha Gonzálezová vyhlásila, že Európska únia zostavuje zoznam 15 krajín, ktoré nie sú členmi Únie a ktorých občania budú mať od stredy 1. júla povolené navštíviť EÚ. Informácie priniesla v pondelok dopoludnia tlačová agentúra AP.

Konečný zoznam oznámia v priebehu pondelka alebo v utorok ráno, dodala ministerka pre španielsku rozhlasovú stanicu Cadena SER.

Ministerka uviedla, že nevie o žiadnom nátlaku Spojených štátov na EÚ, aby znovu otvorila svoje hranice pre amerických občanov. Doplnila, že krajiny vybrali do zoznamu podľa ich štatistík o novom koronavíruse - či sú podobné tým v EÚ alebo nie -, podľa smerovania nákazy a toho, nakoľko sú tieto údaje spoľahlivé.

"Nemá to byť prejav toho, či sme dobrí alebo nepriateľskí voči určitým krajinám, je to prejav zodpovednosti voči nám samotným," vysvetlila Gonzálesová.

Medzi krajinami, o ktorých zaradení do zoznamu sa diskutuje, je Maroko. Jeho vláda neplánuje otvoriť hranice do 10. júla. Šéfka španielskej diplomacie povedala, že EÚ uvažuje o prijímaní cestujúcich z Číny, ak Peking zareaguje rovnako a od 1. júla začne prijímať cestujúcich z EÚ.

Ministerka takisto potvrdila, že Španielsko znovu úplne otvorí hranice s Portugalskom napriek prudkému nárastu v prípadoch nákazy koronavírusom v susednej krajine.

BRUSEL/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Migrácia

Dôležité udalosti