Z tisícov na desiatky. Prečo cez víkendy rapídne klesol počet testovaných na COVID-19?

Marian Kočner na súde.
Zdroj: TASR/AP

Na situáciu zareagoval Úrad verejného zdravotníctva.

V súkromných aj štátnych laboratóriách sa každý deň testuje množstvo vzoriek odobratých potencionálnym pacientom s ochorením COVID-19. Doposiaľ ich na Slovensku vykonali 209 750. Počas pretrvávajúcej pandémie sa denne vykonávalo tri až päťtisíc vzoriek. Najviac preverených vzoriek, až 6418, skontrolovali 1. júna.

Situácia sa však zmenila. Slovensko pristúpilo k postupnému uvoľňovaniu opatrení, zrušil sa núdzový stav a znížil sa aj počet denne testovaných ľudí. V očiach verejnosti zarezonovali hlavne údaje z posledných troch nedieľ, kedy 14. júna otestovali 47 vzoriek, 21. júna 41 odberov a 28.júna ich bolo 62.

Prečo sa cez víkend málo testuje?

Na aktuálne otázky ohľadom počtu testovania zareagoval aj Úrad verejného zdravotníctva. Znížené množstvo preverených testov nie je ničím výnimočným, podobne fungujú laboratóriá aj v zahraničí.

Ako uviedol ÚVZ, cez víkend sa testujú spravidla neodkladné prípady v rámci epidemiologického vyšetrovania. Medzi tieto osoby patria pricestovaní Slováci z nebezpečných krajín, ľudia vykazujúci klinické príznaky respiračného ochorenia, osoby z úzkeho kontaktu už diagnostikovaného pacienta a chorí občania pred operačnými zákrokmi.

Počet testov a odberov je vždy ovplyvnený nariadeniami skúsených epidemiológov.

„Rastúci počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 v ostatných dňoch je dôsledkom aktívneho dohľadávania kontaktov s pozitívnymi osobami zo strany regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR a cieleného testovania týchto kontaktov," vysvetľuje ÚVZ.

Zdroj: tvnoviny.sk Úrad verejného zdravotníctva

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Testovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.