Španielsko a Taliansko sú dnes bezpečnejšie ako Bulharsko, tvrdia epidemiológovia

Úlovok.
Zdroj: TV Markíza

Po zasadnutí konzília odborníkov priblížil premiér Matovič zmeny v zozname rizikových krajín.

Vo štvrtok zasadlo konzílium odborníkov - epidemiológov, ktoré riešilo aktuálnu situáciu ohľadne epidémie koronavírusu. O záveroch stretnutia informoval premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Jedným z najdôležitejších záverov je, že sa zmenil zoznam menej rizikových krajín, ktorý zostavujú epidemiológovia ako pomôcku v prípade, že sa Slováci chystajú vycestovať do zahraničia.

Z tohto zoznamu odstránili Bulharsko a Čiernu Horu, kde sa situácia zhoršila. Pribudli však krajiny ako Holandsko, Belgicko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko a Írsko. Za hranicami Európy sú to Japonsko, Austrália, Nový Zéland, Južná Kórea a Čína.

Po boku premiéra vystúpil aj hlavný hygienik SR Ján Mikas, ktorý podotkol, že zoznam sa môže naďalej meniť na základe aktuálnej situácie. Epidemiológovia zdôrazňujú, že cestovanie do týchto krajín nepovažujú za úplne bezpečné, ale za menej rizikové.

Podľa Mikasa by už nechceli odborníci opäť zatvárať hranice. "Situácia by sa musela dramaticky zmeniť aj u nás, aby sme pristúpili k takémuto kroku," dodal s tým, že konzílium skôr pôjde cestou zmeny spomínaného zoznamu krajín.

Zdroj: TASR - Dano Veselský

Dodal, že komunikovať mienia so starostami obcí, políciou, mimovládnymi organizáciami. Apeloval aj na občanov, aby upozornili svojich susedov, ktorí sa vrátili z takýchto krajín, že sa majú nahlásiť na regionálnych úradoch a nechať sa otestovať.

Bez zmeny zostávajú opatrenia, ktoré sa na Slovensku týkajú rúšok. Naďalej sú v plnej miere v platnosti, v interiéroch sú povinné, v exteriéroch dobrovoľné.

Premiér vo štvrtok tiež kritizoval nedávny futbalový zápas v Dunajskej Strede, kde podľa jeho slov ignorovali bezpečnostné nariadenia. Hostia na tribúnach nesedeli šachovnicovo, čím nedodržali opatrenia od hygienikov. Šláger Fortuna ligy domáceho DAC proti majstrovskému Slovanu Batislava sledovalo 6 120 divákov.

Čítajte viac: Na šláger medzi DAC a Slovanom si posvietia hygienici. Organizátorom hrozí mastná pokuta

"V súčasnosti budeme musieť zozbierať ďalšie dokumenty, aby sme vedeli, ako budeme túto situáciu riešiť," dodal Mikas.

Ak organizátori hromadných podujatí nebudú dodržovať stanovené opatrenia, hygienici môžu opäť zasiahnuť a znížiť maximálny povolený počet účastníkov.

Najviac prípadov z Ukrajiny

Po zasadnutí konzília priblížili odborníci aj detaily o infikovaných pacientoch za uplynulý mesiac. Štefkovičová pripomenula, že za jún potvrdili COVID-19 na Slovensku 130 osobám.

V 42 prípadoch išlo o nákazu v rizikových krajinách, najmä na Ukrajine a vo Veľkej Británii. V menej rizikových krajinách ochorelo najviac ľudí, konkrétne 17, v Česku, traja pozitívni sa vrátili z Nemecka a rovnaký počet z Rumunska.

Infektológ Pavol Jarčuska podotkol, že treba zvážiť aj cestu do Chorvátska. Poukázal na dve lokálne ohniská nákazy, a to Záhreb a Osijek. "Aj Chorvátsko je už na hranici žltej karty, tam je veľmi dramatický nárast," uviedol. Apeloval na občanov, aby sa nechali otestovať, ak sa vrátia z rizikovejších krajín alebo aj ich regiónov.

"Najlepšie je zostať doma, lebo zatiaľ sme na tom z Európy najlepšie," poznamenal premiér. V súvislosti s vyššou mierou nákazy z Českej republiky upozornil na opatrnosť najmä v oblastiach Prahy a Sliezska.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.