V pondelok sa zmení cestovateľská mapa a podmienky organizovania hromadných podujatí

Opatrenia.
Zdroj: TASR - Dano Veselský

Cestovanie by ľudia mali obmedziť na minimum.

Pandémia koronavírusu aj naďalej pretrváva, preto je stále potrebné správať sa zodpovedne a dbať na nariadené hygienické opatrenia. Tie sa po niekoľkých týždňoch opätovne mierne upravili. Vo štvrtok zasadlo konzílium odborníkov - epidemiológov, ktoré riešilo aktuálnu situáciu ohľadne epidémie koronavírusu. Na stránke Úradu verejného zdravotníctva následne zverejnili nové usmernenia.

Zmeny nastali v zozname bezpečných krajín, ale aj pri organizovaní hromadných podujatí. Platiť začnú od pondelka 6. júla 2020.

Aktualizovanie ovplyvnili aj údaje a štatistiky zaznamenané v období od 8. júna do 1. júla. V tomto období sme na Slovensku zaevidovali 132 pozitívnych osôb. Z nich 63 prípadov bolo importovaných zo zahraničia. Celkovo 42 prípadov prišlo z viac rizikových krajín (Ukrajina 14x, Spojené kráľovstvo 14x, Saudská Arábia 5x, Spojené arabské emiráty 1x, Macedónsko 3x, Švédsko 3x, Taliansko 1x, Francúzsko 1x). Z menej rizikových krajín to bolo 21 prípadov (Česko 17x, Nemecko 3x a Rumunsko 1x).

Zoznam krajín a cestovanie

Úrad verejného zdravotníctva uviedol, že v zozname menej rizikových krajín sa už nebudú nachádzať Bulharsko a Čierna Hora. Zároveň sa tento zoznam rozšíril o Holandsko, Belgicko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko a Írsko. Pribudli aj krajiny mimo Európskej únie, a to Austrália, Nová Zéland, Japonsko, Južná Kórea a Čína.

Od budúceho pondelka sa tak osoby, ktoré prichádzajú z viac rizikových krajín , musia prihlásiť na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. Tí ich oboznámia s pravidlami domácej izolácie a zaobstarajú testovanie na ochorenie COVID-19. To by mali príslušné orgány vykonať najneskôr na piaty deň po príchode na Slovensko a budú hradené štátom. Týchto päť dní musia byť repatrianti v domácej karanténe.

Zdroj: TASR - Dano Veselský

„Odporúčam občanom, aby zvážili, či sa hromadných podujatí zúčastnia a ak áno, za akých podmienok. V prípade účasti je potrebné riadiť sa nastavenými protiepidemickými opatreniami, ktoré majú za cieľ zamedziť šíreniu ochorenia COVID-19. Treba myslieť na to, že na hromadných podujatiach sa stretáva veľký počet navzájom neznámych osôb. Pri takýchto podujatiach je vždy zvýšené riziko nákazy a jeho rýchle šírenie do domovov účastníkov. Aj na Slovensku sa v úvode prvej vlny vyskytlo viacero ochorení, ktoré vznikli na hromadných podujatiach v zahraničí a naši občania takto priniesli infekciu na Slovensko," hovorí Mikas.

Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že ak sa v prax opakovane ukáže, že organizátori podujatí nedokážu zabezpečiť dodržiavanie opatrení, odborné konzílium pristúpi k ich prehodnoteniu, respektíve sprísneniu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.