Pacientka na pľúcnej ventilácii je vo vážnom stave. Koronavírus sa šíril zo zmrzlinárne

Malkia park komplet_komplet_tvnoviny.mp4
Zdroj: Facebook/Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojnicia

Desiati nakazení v prievidzkom okrese sú rodinní príslušníci hospitalizovanej.

V stredu sme vás informovali, že na Slovensku pribudla pacientka napojená na umelú pľúcnu ventiláciu. Ide o 80-ročnú ženu, ktorá je hospitalizovaná v bojnickej nemocnici. Pacientka bola do nemocnice privezená s respiračným zlyhaním. Vzhľadom k aktuálnej situácií jej boli vykonané rýchlotesty na koronavírus, ktoré preukázali pozitívne výsledky. Neskôr ich potvrdili aj výsledky testov zo steru.

Pacientka je podľa Ministerstva zdravotníctva aj naďalej napojená na umelú pľúcnu ventiláciu. Zisťovali sme, v akom je stave.

„COVID pozitívna pacientka je hospitalizovaná na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny a musí byť napojená na umelú pľúcnu ventiláciu. Stav pacientky je aj naďalej vážny, dostáva adekvátnu vyťaženú liečbu," povedal námestník bojnickej nemocnice Milan Henčel.

Prečítajte si aj: Situácia v Čadci a Krásne nad Kysucou sa zlepšila, otvoria materské školy i kúpaliská

V nemocnici leží už od piatku minulého týždňa. Jej zdravotný stav si až neskôr vyžiadal napojenie na pľúcnu ventiláciu.

„Pacientka je naďalej hospitalizovaná v našom zdravotníckom zariadení, nie je predpoklad prekladu pacientky do iného zdravotného strediska. Poskytovaná jej je dostatočná starostlivosť, má zvýšenú ošetrovateľskú bariérovú starostlivosť, je izolovaná. Aktuálne nie je obmedzená starostlivosť o ostatných pacientov na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny. Na oddelení obmedzujeme iba návštevy," dodal Henčel.

Po mesiaci a pol (naposledy 13.5. pozn. red.) ide o prvú pacientku s koronavírusom napojenú na pľúcnu ventiláciu.

Situácia v Okrese Prievidza

Pacientka dlhodobo žije v prievidzskom regióne, kde podľa dnešných údajov vo štvrtok pribudlo 10 infikovaných osôb. Celkovo v prievidzskom okrese tento týždeň pribudlo 18 infikovaných. Sú medzi nimi aj osoby s cestovateľskou anamnézou.

Prečítajte si aj: Hygienici rozšírili skupiny ľudí, ktorí nemusia nosiť rúška

„Desiati sú rodinní príslušníci prevádzkovateľov zmrzliny, vrátane pani na pľúcnej ventilácií a ďalší traja sú brigádnici. Dvaja pacienti sú rodina baníka z Karvinej (on a manželka) a zvyšní traja sú repatrianti," ozrejmila hygienička.

V súvislosti s epidemiologickou situáciou nariadil Regionálny úrad verejného zdravotníctva Prievidza so sídlom v Bojniciach uzatvoriť vo svojej územnej pôsobnosti šesť prevádzok predajní zmrzliny. Keďže prevádzkovateľ splnil všetky ochranné opatrenia, zákazníci nemusia zostávať v domácej karanténe.

Odber klinických vzoriek na ochorenie COVID-19 v územnej pôsobnosti RÚVZ realizuje aj u suspektných osôb, repatriantov a ďalších indikovaných osôb, a preto je predpoklad, že počet potvrdených prípadov bude ešte narastať.

BRATISLAVA/Vladimíra Drábiková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bojnice

Dôležité udalosti