V súvislosti s COVID-19 sú kľúčové najbližšie dni. Lekári odporúčajú tieto nariadenia

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Lekári odporúčajú aj kontroly na hraniciach.

V pondelok dvaja, v utorok 31, v stredu 53 a vo štvrtok 19. Takto sa od začiatku týždňa vyvíja počet pacientov s ochorením COVID-19. Aktuálne ho má na Slovensku 361 ľudí. Premiér začína hovoriť o druhej vlne.

V pondelok pre súčasnú situáciu zasadne mimoriadne vláda aj konzílium odborníkov. Čaká sa, že aktualizujú cestovateľskú mapu a sprísniť sa môžu aj opatrenia. Všetko závisí od počtu nakazených.

Lekári odporúčajú aj kontroly na hraniciach a testovanie navrátilcov. Infektológ si myslí, že test by mal mať každý, kto sa vráti zo zahraničia bez ohľadu na krajinu.

Polícia v piatok na odporúčanie krízového štábu spustila špeciálnu akciu. Od 15. hodiny náhodne kontrolovala navrátilcov na všetkých hraničných priechodoch. Akcia trvala do sobotňajšieho popoludnia.

Zatiaľ platí, že povinne sa testujú navrátilci z rizikových krajín. Po príchode domov sa majú nahlásiť na úradoch verejného zdravotníctva, ísť do izolácie a na piaty deň na test.

Postupy by mohli čoskoro pripomenúť operátori vo výstražných SMS správach. Premiér chce expresne rýchlo prijať zákon. Navrátilci zo zelených krajín sa môžu dať testovať dobrovoľne, napríklad ako samoplatcovia.

Minister zdravotníctva nemocniciam odkazuje, aby dôsledne triedili pacientov a pred operáciami ich testovali. Preplatiť by sa to malo z eurofondov.

Viac v reportáži Zuzany Javorovej.

Celé piatkové vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prípady

Dôležité udalosti