Kúpaliská musia chlórovať na maximum. Hygienička radí rodičom, aby sa im vyhýbali

vnencak.jpg_bez_watermarku_1.jpg
Zdroj: TV Markíza

Najmä pri malých deťoch by mali rodičia spozornieť. Platí to aj pre ľudí s citlivou pokožkou.

Na kúpaliská a plavárne sa toto leto spolieha veľa ľudí. Pre koronavírus musia dodržiavať prísnejšie hygienické opatrenia. Znamená to, že vodu v bazénoch viac chlórujú. Citlivejší ľudia môžu mať problémy.

Chlór je základ dezinfekcie bazénov. Sú presne stanovené limity, koľko ho vo vode môže byť, aby to bolo pre zdravie bezpečné. V súvislosti s hygienou sa ale pravidlá pre prevádzkovateľov sprísnili.

„Sú povinní zabezpečiť, aby hodnota voľného chlóru a iných vedľajších produktov dezinfekcie bola na hornej hranici limitu, ktorý je povolený podľa platnej legislatívy," objasňuje regionálna hygienička Renáta Hrnčiarová.

V plaveckých bazénoch je to 0,6 miligramu chlóru na liter vody. Doteraz to bolo voľnejšie.

„Bežne sme sa pohybovali na hranici okolo 0,4-0,45 mg chlóru na liter vody," tvrdí riaditeľ MŠK Považská Bystrica Ľubomír Kubovič.

V teplých bazénoch je ho ešte viac, až 1 miligram chlóru na liter vody.

„Prevádzkovatelia tiež musia zabezpečiť, aby sa zvýšila frekvencia kontroly týchto limitov počas dňa," pokračuje Hrnčiarová.

Zvýšené množstvo chlóru vo vode môže citlivejším ľuďom spôsobiť problém. Najmä pri malých deťoch by mali rodičia spozornieť.

„Podráždené oči, prípadne kožné alebo dýchacie problémy. V tomto prípade, radšej odporúčame rodičom nenavštevovať tieto bazény," radí hygienička.

Bezpečnejšie sú detské bazény, kde je množstvo chlóru oveľa menšie. Len do 0,3 miligramu na liter.

„Detské telíčko neobsahuje toľko nečistôt, resp. látok, ktoré by dokázali tú vodu znehodnotiť, preto je tam tá hladina chlóru znížená," vysvetľuje Kubovič.

Pre citlivé deti je ideálne kúpanie v domácom bazéne. Riziko nákazy nehrozí, a tak si pravidlá nastavujú rodičia. Ľudia môžu využiť aj rôzne náhrady tradičného chlóru, napríklad ozón, striebro, ÚV svetlo či soľný systém.

Téme sa venovala Veronika Tesáková:

 

Celé sobotňajšie Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

POVAŽSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kúpalisko

Dôležité udalosti