Epidemiológovia skonštatovali, že situácia je dobrá a opatrenia sa nemusia sprísňovať

Ozvali sa ďalšie obete takmer 50-ročného muža z Pezinka.
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Slovensko však zaradí medzi menej rizikové krajiny aj Veľkú Britániu.

Desiatky nových prípadov. Práve čísla nakazených z konca minulého týždňa prinútili predsedu vlády Igora Matoviča zvolať na pondelok konzílium odborníkov - epidemiológov, aby posúdili aktuálnu situáciu ohľadom nového koronavírusu.

Ako uviedol premiér, viac ako polovica pozitívnych prípadov bola za posledné týždne na Slovensko dovozená zo zahraničia. Najviac pozitívne testovaných prišlo najmä z Česka, nasleduje Ukrajina, po nej Veľká Británia, Srbsko a Macedónsko.

Podľa Matoviča sa však hranice momentálne zatvárať nebudú a nesprísnia sa ani opatrenia. Zatiaľ je situácia dobrá a epidémia u nás podchytená. Ak by Slovensko "strácalo pôdu pod nohami", pristúpi sa podľa premiéra k sprísneniu opatrení.

Načrtol tiež, že aj pondelkové testovanie ukazuje dobré výsledky a menej nakazených osôb. Pokračujeme tak v lepšom trende, v nedeľu testy odhalili jednu pacientku.

Ako priblížila docentka Mária Avdičová, za ostatných päť týždňov sme na Slovensku zaznamenali 363 pozitívnych prípadov. Úrad verejného zdravotníctva analyzoval situáciu od dátumu, kedy sa uvoľnili reštrikcie, konkrétne od 1. júna.

"Prípady sú rôzne, ale čo je potrebné zdôrazniť, je, že viac ako 50 percent boli osoby, ktoré sa vrátili zo zahraničia. V súvislosti s tým vždy sledujeme, koľko ľudí sa od nich nakazí. Iba 19 osôb infikovalo aj ďalšie osoby," uviedla Avdičová s tým, že nadregionálna epidémia sa vyskytla v Humennom.

Testovanie zadarmo

Na mimoriadnom zasadnutí odobril Matovičov kabinet novelu zákona, podľa ktorej má byť pokuta za nedodržanie izolácie a karantény po návrate na Slovensko z "červenej" krajiny do výšky 5000 eur. Navrátilci by tiež mali dostávať SMS správy od operátorov, ktorí by mohli podľa navrhovanej úpravy spracúvať lokalizačné údaje bez súhlasu účastníka. Viac sme o tejto téme písali TU.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí po boku premiéra pripomenul, že testovania pacientov, ktorí sú pred operáciou, či testovanie osôb, ktoré sa vracajú do zariadení sociálnych služieb (ZSS) zo zahraničia, by mali byť hradené z eurofondov.

Tí zamestnanci, ktorí sa obávajú, že by mohli nakaziť svoje okolie, tak za test na koronavírus platiť nebudú.

Testovanie na Slovensku je podľa jeho slov zabezpečené. Ešte skôr v pondelok pripustil, že počas víkendov sa testuje menej, sledujú sa najmä akútne prípady. Na sobotu a nedeľu sa nevystavujú COVID pasy.

Menej rizikové zostávajú aj Česko a Chorvátsko

Hlavný hygienik Ján Mikas zasa informoval, že Slovensko sa na základe zlepšujúcej sa epidemiologickej situácie vo Veľkej Británii rozhodlo, že túto krajinu zaradí na zoznam menej rizikových. Nariadenie by malo platiť od budúceho pondelka (20. júla). Na tomto zozname naďalej zostáva Chorvátsko i Česko.

Spojené kráľovstvo v poslednom období nezaradilo Slovensko na zoznam bezpečných krajín. Podľa slov šéfa rezortu diplomacie Ivana Korčoka z pondelka ide o lapsus britskej strany.


BRATISLAVA/mm, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.