Tieto krajiny opäť sprísňujú opatrenia, straší ich narastajúci počet nakazených

Evelyn
Zdroj: TASR/AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Británia zavádza od 24. júla povinné rúška v obchodoch, Kalifornia zatvára bary a reštaurácie.

Nosenie rúšok bude v Británii povinné v obchodoch a supermarketoch od piatka 24. júla. Oznámil to v pondelok britský premiér Boris Johnson, píše spravodajská stanica Sky News.

"Premiér (Boris Johnson) sa jasne vyjadril, že ľudia by mali rúška nosiť v obchodoch a bude to povinné od 24. júla," uvádza sa vo vyhlásení Downing Street. "Existuje čoraz viac dôkazov, že nosenie rúšok v uzavretom priestore pomáha pred koronavírusom chrániť jednotlivcov a ľudí okolo nich," uviedol úrad britského premiéra.

Na dodržiavanie nosenia tvárovej masky bude dohliadať polícia. Za nakupovanie bez ochranného rúška bude hroziť pokuta do výšky 100 libier (približne 111 eur), resp. 50 libier (približne 55 eur), ak ich osoba, ktorá toto pravidlo poruší, zaplatí do 14 dní.

Opatrenia v boji s novým koronavírusom budú čo sa týka nosenia rúšok v obchodoch rovnaké, ako v mestskej hromadnej doprave, kde sú povinné už od 15. júna. Výnimky budú platiť pre deti mladšie ako 11 rokov a ľudí s určitými hendikepmi.

Povinné rúška zakrývajúce nos a ústa schválili v Škótsku minulý týždeň. Ich nosenie na verejnosti už zaviedlo zhruba 120 krajín vrátane Nemecka, Španielska, Talianska či Grécka.

Britská vláda v súvislosti s nosením rúšok na verejnosti čelila kritike za nejednotné pravidlá. Hoci sú totiž povinné v prostriedkoch hromadnej dopravy a nemocniciach, zákazníci v obchodoch ich doteraz nosiť nemuseli. Britský minister zdravotníctva Matt Hancock tak povinnosť nosiť rúška v utorok formálne rozšíri aj na obchody.

Británia je jednou z najviac zasiahnutých krajín, kde koronavírusu podľahlo už takmer 45.000 ľudí.

V Kalifornii pre pandémiu opäť uzavrú vnútorné priestory barov a reštaurácií

Kalifornský guvernér Gavin Newsom nariadil v pondelok z dôvodu narastajúceho počtu nových prípadov nákazy koronavírusom opätovné uzavretie vnútorných priestorov všetkých barov, reštaurácií a kín. Informovala o tom agentúra AFP.

Kostoly, podniky, telocvične, nákupné centrá či kadernícke salóny v 30 najviac zasiahnutých okresoch vrátane Los Angeles musia takisto uzavrieť svoje vnútorné priestory, uviedol Newsom na tlačovej konferencii. Tieto reštriktívne opatrenia sa dotknú približne 80 percent Kalifornčanov.

Sprísnené opatrenia v tomto najľudnatejšom štáte USA budú trvať tri dni, napísal na Twitteri podľa agentúry DPA úrad guvernéra. "Vraciame sa späť k pozmenenému spôsobu nášho pôvodného nariadenia 'zostaňte doma'," povedal. Kalifornia bola prvým štátom v USA, kde v marci zaviedli povinné nariadenie nevychádzať von.

Rozhodnutie padlo po tom, čo sa zvýšil počet hospitalizovaných pacientov nakazených novým koronavírusom SARS-CoV-2 vrátane ľudí na jednotkách intenzívnej starostlivosti.
Za posledné dva týždne sa počet pozitívne testovaných osôb v Kalifornii zvýšil o viac než 20 percent, poznamenal Newsom. Kalifornia v nedeľu hlásila 8358 infikovaných, čím sa ich celkový počet zvýšil na takmer 330.000. Ochoreniu COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, tam už podľahlo viac ako 7000 ľudí.

Oznámenie o opätovnom sprísnení opatrení prišlo po tom, čo predstavitelia oblasti školstva v mestách Los Angeles a San Diego uviedli, že tamojšie školy zostanú aj naďalej zatvorené a vyučovanie v novom školskom roku, ktorý sa začne na jeseň, bude prebiehať online.

Pridáva sa aj Austrália

Viaceré austrálske štáty v utorok sprísnili reštriktívne opatrenia v boji proti novému koronavírusu po tom, čo sa pandémia COVID-19 začala z juhovýchodu krajiny šíriť i do iných oblastí. Informovala o tom agentúra Reuters.

Južná Austrália a Nový Južný Wales zrušili plány týkajúce sa opätovného otvorenia spoločnej hranice, ku ktorému malo dôjsť 20. júla. Najľudnatejší štát Austrálie - Nový Južný Wales - zaviedol limity na počet ľudí v baroch - naraz tam bude môcť byť po novom najviac 300 hostí.

V štáte Queensland zase zaviedli povinnú dvojtýždňovú karanténu pre ľudí, ktorí v nedávnej dobe navštívili dve oblasti na západnom predmestí Sydney. Zmeny boli ohlásené po tom, čo v štáte Viktória zaznamenali nové prípady nákazy napriek tomu, že v jej hlavnom meste Melbourne bol minulý týždeň pre takmer päť miliónov obyvateľov zavedený takzvaný lockdown.

Počet aktívnych prípadov koronavírusu sa vo Viktórii zvýšil na takmer 2000 po tom, čo bolo za posledných 24 hodín nahlásených 270 infikovaných. "Situácia sa ešte nezačala zlepšovať. Verím však, že sa tak stane tento týždeň, no nemáme žiadne záruky," povedal hlavný predstaviteľ zdravotníctva v tomto štáte Brett Sutton. V Austrálii tak celkovo evidujú približne 10.000 nakazených a 107 úmrtí.

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti