Tehotné ženy by mali byť na pozore: Lekári majú dôkaz, že sa koronavírus prenáša z matky na plod

Jennifer Grey alias Baby z Hriešneho tanca (Dirty Dancing, 1987)
Zdroj: TASR

Práve v placente boli najvyššie hladiny vírusu.

Francúzski lekári informovali o prvom preukázanom prenose ochorenia Covid-19 z matky na plod v maternici, informujú o tom Novinky.cz, ktoré sa odvolávajú na denník The Guardian. U novorodenca sa krátko po pôrode objavil zápal mozgu, ktorý vyvolal vírus, ktorý sa do telíčka dostal cez placentu. Dieťa sa zotavilo. Nakazených novorodencov sa už objavilo niekoľko, tentoraz ale prvýkrát séria testov jednoznačne preukázala prechod z matky na plod.

Lekári o prípade informovali v časopise Nature Communications po tom, čo sa v predchádzajúcich mesiacoch objavilo niekoľko prípadov novorodencov s Covidem-19, pri ktorých mali doktori podozrenie, že sa nakazili v maternici. Až doteraz však neboli schopní stopercentne vylúčiť možnosť nákazy dieťaťa počas pôrodu alebo tesne po ňom.

"Nanešťastie v tomto prípade nie je pochýb o prenose," povedal prednosta neonatológia a pediatrie Daniele De Luca z parížskej nemocnice Antoine Béclèreho. "Klinici si musia byť vedomí, že sa to môže stať. Iste, nie je to bežné, ale môže k tomu dôjsť a musí sa to brať do úvahy v klinickej praxi," dodal.

Prvý prípad prenosu Covidu-19 z matky na plod bol potvrdený u 23-ročnej ženy, ktorá bola hospitalizovaná 24. marca s horúčkou a silným kašľom po tom, čo sa v treťom trimestri dostala do kontaktu s koronavírusom SARS-CoV-2. Test vykonaný krátko po prijatí do nemocnice bol pozitívny.

Tretí deň po prijatí sa prejavili ťažkosti. Lekári sa rozhodli pre predčasný pôrod cisárskym rezom. Novorodenec bol okamžite izolovaný na neonatologickej intenzívnej starostlivosti. Testy jeho krvi a hlienu potvrdili nákazu novým koronavírusom a vylúčili iné vírusové, bakteriálne alebo plesňové infekcie. Ďalšie podrobnejšie testy preukázali, že sa vírus dostal v krvi matky do placenty, kde sa replikoval a spôsobil zápal. Potom sa dostal do tela plodu.

"Dôvodom, prečo to nebolo zverejnené skôr, je nutnosť mať veľa vzoriek," uviedol De Luca. "Potrebujete matkinu krv, krv novorodenca, krv z pupočníka, placentu aj plodovú vodu. Počas pandémie so všetkými mimoriadnymi opatreniami je extrémne ťažké získať všetky tieto vzorky, "spresnil.

"Už skôr sa vyskytli podozrivé prípady, ale zostalo len pri podozrení, pretože nikto nemal možnosť toto všetko otestovať a preskúmať patologické zmeny v placente," dodal lekár. Práve v placente boli najvyššie hladiny vírusu, pretože v nej sú rovnaké receptory ako v pľúcach, na ktoré sa vírus napája a potom preniká do bunky.

Lekári zvažovali, že podajú dieťaťu remdesivir, ale nakoniec to neurobili, lebo novorodenec sa rýchlo zotavoval.

Tehotné ženy by mali byť opatrné

Tehotné ženy by podľa neho mali vedieť, že ak sa u nich nákaza objaví, môže byť pod kontrolou. Lekári podľa neho majú veľa možných postupov a navyše vírus väčšinou plod nepoškodí. Len v Británii sa 95 percentám z celkového počtu 244 nakazených matiek narodili zdravé deti.

Zatvárať oči pred rizikom však podľa neho nejde. Tehotné ženy by preto mali byť opatrné, držať si odstup od ďalších ľudí a umývať si ruky, aby obmedzili riziko svojej nákazy.

PARÍŽ/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Plod

Dôležité udalosti