Dovolenka s rúškami: V niektorých destináciách ich musíte mať aj na pláži

Mapa úsekov, ktoré otvoria.
Zdroj: Carlos Castro/Europa Press via AP

Inak vám hrozí pokuta.

Všetko nasvedčuje tomu, že otvorením hraníc a umožnenia slobodného cestovania ľuďom na dovolenky, trochu napomohlo začínajúcej sa druhej vlne šírenia koronavírusu . Aj na Slovensku pribúdajú chorí, ale nateraz sme nepristúpili k novým opatreniam.

Dnes máme na zozname 32 bezpečných krajín, no niektoré z nich zavádzajú povinné nosenie rúšok. Sú medzi nimi aj známe dovolenkové destinácie. Prečítajte si, v ktorých sa zmenili pravidlá nosenia rúšok a aká vám hrozí pokuta, ak ich nedodržíte. Je dôležité, aby ste si pred odchodom do vybraného štátu zistili, aké opatrenia musíte dodržovať.

Česko

Nosenie rúšok na verejnosti v krajine zrušili 3. júla. Sú povinné v pražskom metre, na akciách nad 100 ľudí vo vnútorných priestoroch, nemocniciach a vo vybraných sociálnych zariadeniach, akými sú napr. domovy dôchodcov. Opatrenia sa ale môžu líšiť v jednotlivých krajoch, keďže v Česku sa zvyšuje počet nakazených na lokálnej úrovni.

Chorvátsko

Počas pobytu musia turisti dodržiavať všeobecne platné nariadenia Úradu verejného zdravia. Od 13. júla musia rúško nosiť nielen pracujúci v zdravotníctve, ale aj zamestnanci a zákazníci v obchodoch, čašníci, kuchári i predávajúci v reštauráciách i iných prevádzkach občerstvenia. Povinnosť platí aj pre vodičov a cestujúcich v MHD.

Rezort diplomacie odporúča pred cestou do krajiny vyplniť formulár , ktorý je aj v slovenčine. Urýchlite tak čakanie na hranici.

Španielsko

Rúška musia povinne nosiť všetci, vrátane detí nad šesť rokov. A to nielen vo verejnej doprave, ale aj v uzavretých priestoroch a na verejných priestranstvách, kde nie je možné dodržať poldruhametrový odstup.

Novinkou je, že v Katalánsku alebo na Baleárskych ostrovoch platí povinnosť nosiť rúška všade, aj keď je zachovaná bezpečná vzdialenosť. Je to preventívne opatrenie pre nové ohniská nákazy.

Podľa aktuálnych informácií viac ako polovica z dvoch desiatok regiónov sa chystá resp. už zaviedla povinné nosenie rúšok na verejnosti. Od stredy (15. 7.) platí povinnosť nosiť rúško v Andalúzii, aj keď sa presúvate na pláž i keď ste na nej.

Zložiť si ho môžete iba pri kúpaní alebo opaľovaní sa, treba dodržiavať bezpečný odstup. Za nedodržanie povinnosti zaplatíte pokutu vo výške asi 100 eur.

Zdroj: TASR/AP

Problém s turistami hlási Malorka. Rúška sú povinné aj tam, no počas divokých párty ľudia opatrenie nerešpektujú. Tamojšia vláda plánuje zasiahnuť a na ostrove posilniť policajné hliadky.

Veľká Británia

Povinné je nosenie rúšok v prostriedkoch MHD. Od budúceho piatka (24. 7.) si ich ľudia budú musieť dať aj v obchodoch a supermarketoch. Na dodržiavanie bude dohliadať polícia. Za nakupovanie bez ochranného rúška bude hroziť pokuta do výšky 100 libier (približne 111 eur), resp. 50 libier (približne 55 eur), ak ich zaplatíte pri porušení pravidla do dvoch týždňov. Povinné rúška zakrývajúce nos a ústa schválili v Škótsku minulý týždeň.

Bulharsko

Krajinu sme vyradili z bezpečnej zóny a pri pobyte v nej musíte mať rúško vo všetkých vnútorných priestoroch. Týka sa to prostriedkov hromadnej dopravy, úradov, hotelov a iných ubytovacích zariadení, obchodov, lekární, nemocníc, kín, divadiel, chrámov i kláštorov.

Grécko

V krajine musíte nosiť rúško alebo masky v osobných i služobných autách, taxíkoch, ale aj pri preprave loďami z gréckych ostrovov na pevninu. Rúška musíte mať aj pri návšteve múzeí, historických alebo archeologických priestorov.

Francúzsko

Aj tu platí povinné nosenie rúšok v doprave, musíte dodržiavať rozostupy a základné hygienické opatrenia. To, či budete nosiť rúško aj verejnosti, je na individuálnom rozhodnutí. Nosiť ho je iba vo forme odporúčania.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok (14. 7.) vyhlásil, že sa prikláňa k tomu, aby v najbližších týždňoch platila povinnosť nosiť tvárové rúška v uzavretých verejných priestoroch. Opatrenie by malo platiť od 1. augusta.

Taliansko

V krajine stále musíte nosiť rúško pri vstupe do uzavretých priestorov, v regióne Lombardia ho musíte mať vždy a všade. Na verejnosti musíte dodržiavať minimálne metrovú vzdialenosť. Ak vás požiadajú v obchode alebo v reštaurácii o vaše osobné údaje (meno, priezvisko, adresa, telefónne číslo), musíte ich poskytnúť.


Za nedodržanie ktoréhokoľvek z týchto opatrení, vrátane populárneho talianskeho tzv. baci e abbracci, t. j. bozky a objatia, môžu Taliani i turisti dostať pokutu od 400 eur do 3 000 eur. Musíte ju zaplatiť na mieste a v hotovosti.

Maďarsko

Naďalej platí povinnosť nosiť rúška v obchodoch a nákupných centrách, ako aj v MHD a medzimestských spojoch.

Rakúsko

Rúško je povinné v prostriedkoch mestskej hromadnej prepravy osôb, v taxíkoch a obdobných službách, pri využívaní služieb bez možnosti dodržať metrový odstup a v lekárňach. Ak si ho nenasadíte, hrozí vám pokuta až 3 600 eur. V podnikoch a výrobných prevádzkach je rozhodnutie o nosení rúška na zamestnávateľovi.

Švajčiarsko

Krajina pristúpila k povinnému noseniu rúšok vo všetkých druhoch verejnej dopravy na celom území, ale aj pri demonštráciách a odporúčajú ich tiež na miestach, kde nie je možné dodržať poldruhametrovú vzdialenosť.

Turecko

Nosenie rúšok je povinné v interiéroch a tiež v exteriéroch v 38 z 81 tureckých provinciách. V ostatných sa ich nosenie na verejnosti iba odporúča.

O podmienkach cestovania do iných krajín a opatreniach sa viac dočítate na stánke rezortu diplomacie , z ktorej sme čerpali aj my.

Pomôžte zmierniť následky pandémie koronavírusu tým, ktorí to potrebujú. Prispieť môžete prostredníctvom Nadácie Markíza.


BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti