Británia má dva zoznamy rizikových krajín: Na jednom máme červenú, na druhom zelenú

Alica Urcikánová a Adrián Ševc
Zdroj: TASR

Korčok tvrdí, že sa rezorty sa nekoordinovali a Slovensko situáciu stále rieši.

Vo Veľkej Británii existujú dva zoznamy rizikových krajín z pohľadu šírenia nového koronavírusu. Jeden zoznam vytvorilo britské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré Slovensko zaradilo medzi zelené, bezpečné krajiny.

Druhý vytvorilo ministerstvo dopravy, kde je Slovenská republika zaradená medzi tzv. červené krajiny.  Uviedol to pred novinármi minister zahraničných vecí Ivan Korčok s tým,že"na britskej strane vidíme "určitú nekoordinovanosť."

"Rokujeme o tom každý deň od momentu, keď sme boli informovaní o rozhodnutí Veľkej Británie," povedal Korčok.

Minister telefonoval vo štvrtok popoludní s britskou ministerkou pre Európu Wendy Mortonovou, ktorej povedal, že nerozumie disproporčnému prístupu britskej strany. "Dáta epidemiológov hovoria jasne v prospech občanov Slovenskej republiky," konštatoval šéf našej diplomacie.

Dohodli sa na ďalšej komunikácii v rámci, ktorej Slovenská republika bezodkladne poskytne najaktuálnejšie epidemiologické údaje od hlavného hygienika.

„Požiadal som britskú stranu o objektívne zohľadnenie týchto údajov, svedčiacich o pozitívnej epidemiologickej situácii na celom Slovensku, pri najbližšom prehodnotení cestovných zoznamov vo Veľkej Británii,“ doplnil šéf slovenskej diplomacie.

Veľká Británia nezaradila Slovensko medzi bezpečné krajiny. Rezort diplomacie reaguje

Slovensko má podľa neho vynikajúce výsledky a to by mal byť dostatočný dôvod na to, aby Veľká Británia na budúci týždeň prehodnotila svoj prístup. "Treba sa pozrieť na to, že rozhodnutie, ktoré prijala Veľká Británia, je predmetom kontroverzie v samotnej Británii," poznamenal šéf diplomacie.

Na margo brexitu Korčok uviedol, že rokovania sa momentálne nachádzajú v zložitej fáze. "Manželstvo" medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou sa skončí zabuchnutými dverami bez toho, aby sa "po rozvode" vedelo, ako budú spolu ďalej fungovať, myslí si minister.

"Británia je a zostane strategickým partnerom pre celú EÚ, pre Slovensko, ale bolo by na škodu, ak by sme nemali jasno v tom, ako budú v budúcnosti vyzerať naše vzťahy," hovorí. Apeluje preto na Britániu, aby využila posledné mesiace a k rokovania pristúpila konštruktívne.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Veľká Británia

Dôležité udalosti