Vedci hľadajú dobrovoľníkov, ktorých by mohli nakaziť koronavírusom

Bez názvu.jpg
Zdroj: TASR/AP

Výzvu dokonca podpísal aj zástupca Oxfordskej univerzity.

Celosvetovo sa testuje 23 vakcín proti novému koronavírusu. Skupina výskumníkov, vrátane pätnástich laureátov Nobelovej ceny, vyzvala Národný inštitút zdravia, aby im umožnil nakaziť dobrovoľníkov.

Odborníci sa domnievajú, že v prípade spustenia tohto experimnetu sa rýchlejšie uistia o účinnosti testovaných látok. Zdraví, mladí dobrovoľníci by tak mali byť nakazení koronavírusom až po aplikovaní vakcíny. Podľa vedcov ide o nízkorizikové testovanie. Výzvu dokonca podpísal aj zástupca Oxfordskej univerzity.

Prečítajte si aj: Po štvrtku máme ďalších 14 pacientov s COVID-19, najviac zo západu

„Pokiaľ by pokusy bezpečne a efektívne urýchlili vývoj vakcíny, potom by sa jednalo o pádny argument proti tomu, že vystavenie dobrovoľníkov koronavírusu je neetické," tvrdí zástupca.

Menej nebezpečné ako pôrod

Podľa vedcov je riziko vážnych komplikácií u dobrovoľníkov menšie ako v prípade pôrodu. Toto riziko sa ešte znižuje tým, že do programu chcú zaradiť mladých a zdravých ľudí.

Podobné testy sa robili aj v minulosti, ale nie pri testovaní liekov a vakcín na choroby. Aj napriek tomu sa už teraz prihlásilo cez stránku 1DaySooner vyše 30-tisíc dobrovoľníkov zo 140 krajín sveta.

Prečítajte si aj: Španielsko si pripomenulo oficiálnou ceremóniou obete pandémie

Vakcína, ktorú v Oxforde vyvíjajú s firmou Astrazeneca, má podľa magazínu Lancet priaznivé výsledky. Podobne je to aj s vakcínou v USA, ktorá s pomocou firmy Moderna vstupuje do tretej fázy testovania. U všetkých 45 dobrovoľníkoch vytvorila vakcína protilátky, boli však sprevádzané vedľajšími účinkami.

Okrem iného vedci aktuálne vraj bojujú aj s hackermi. USA, Kanada a Británie informovali, že sa niekto snaží napojiť a získať ich tajné informácie a výsledky, píšu novinky.cz.

VEĽKÁ BRITÁNIA/tvnoviny.sk
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti