V USA dochádza remdezivir: V niektorých štátoch musia lekári rozhodovať, komu ho podať

Mária Čírová s rodinou pár týždňov pred pôrodom
Zdroj: TASR/DPA

Je to jediný schválený liek na liečbu pacientov nakazených koronavírusom.

Niektorým americkým štátom dochádza remdesivir - jediný liek schválený na liečbu pacientov nakazených koronavírusom -, zatiaľ čo iné štáty ho majú dostatok. Lekári sú nútení rozhodnúť sa, ktorým pacientom liek podať.

S nedostatkom remdeziviru sa trápi ťažko zasiahnutá Florida, v ktorej chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje nový druh koronavírusu SARS-CoV-2, podľahlo už takmer 4800 pacientov.

Florida zaznamenala vo štvrtok rekordný počet 156 úmrtí v priebehu 24 hodín a približne 14.000 nových prípadov nákazy. Nemocnice hospitalizovali 9000 nakazených.

"V ťažko zasiahnutých oblastiach ako Florida, Arizona, Texas dochádza niektorým nemocniciam remdesivir," uviedla Helen Boucherová, šéfka oddelenia infekčných chorôb v Tuftsovom zdravotnom stredisku v Bostone.

Prečítajte si aj: Vedci hľadajú dobrovoľníkov, ktorých by mohli nakaziť koronavírusom

"Nie je jasné, či je tento problém otázkou distribúcie, alebo ho (remdeziviru) nie je dostatok," dodala.

"Bolo pre nás ťažké dostať sa k remdesiviru," uviedol Eliot Godofsky, špecialista na infekčné choroby v meste Bradenton na Floride. "Remdeziviru je veľa na miestach, ktoré ho nepotrebujú, a nedostatok na miestach, ktoré ho potrebujú".

"Je srdcervúce, že lekári sa musia rozhodovať, komu ho podať," dodal.

Remdezivir môže urýchliť liečbu nakazených pacientov a zvýšiť ich šancu na prežitie, nedokáže ich však vyliečiť.

Hlavným dôvodom nedostatku lieku je podľa Godofského komplikovaný a "chaotický" systém, akým remdezivir nemocnice získavajú. Spočiatku mal distribúciu na starosti Federálny úrad pre mimoriadne situácie, neskôr štátne ministerstvá zdravotníctva a napokon federálne ministerstvo zdravotníctva.

Prečítajte si aj: Štvrtina nakazených a polovica obetí v Maďarsku sa vírusom nakazila v nemoci

Federálne ministerstvo v súčasnosti rozdeľuje tento liek každé dva týždne na základe údajov o počte nakazených od jednotlivých nemocníc. To znamená, že úrady remdezivir nemocniciam dodávajú na základe neaktuálnych údajov.

Boucherová tento systém prerozdeľovania označila za "veľmi pomalý".

Pozitívnou správou však podľa nej je, že situácia sa od začiatku mája zlepšila. Niektoré štáty, v ktorých počet infikovaných klesá, začali posielať remdezivir do štátov, v ktorých sa epidemiologická situácia zhoršuje. Newyorský guvernér Andrew Cuomo v piatok oznámil, že pošle na Floridu remdezivir pre 280 pacientov. Dodávka dorazila v sobotu, potvrdilo floridské ministerstvo zdravotníctva.

"Potrebujeme férový a transparentný proces," napísal na Twitteri Michael Ison, špecialista na infekčné choroby z Feinbergovej lekárskej fakulty Severozápadnej univerzity (NU) v Chicagu.

USA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Liek

Dôležité udalosti