Hygienici sú ako detektívi. Zisťovali sme, čo všetko robia, aby zabránili šíreniu ochorenia

Sú veľmi diskrétni, lebo od ľudí sa často dozvedia aj tajnosti.

Vyzvedajú, pátrajú a častokrát sú aj psychológmi. Zamestnanci úradov verejného zdravotníctva sa počas pandémie koronavírusu nezastavia. Zisťovali sme, čo všetko musia urobiť, aby zabránili šíreniu ochorenia.

Ľudia v ochranných oblekoch a testovanie možných infikovaných. Tam sa ich práca iba začína.

„Pokiaľ zistíme, že človek je pozitívny, tak musíme v prvom rade dohľadať jeho najužšie kontakty. To znamená, že musíme s ním viesť rozhovor a pomôcť mu spomenúť si, kde bol a s kým bol za posledných 14 dní," uviedla Zuzana Tornócziová, riaditeľka RÚVZ Prievidza.

Naposledy mali plné ruky práce. Infikovaní sa totiž zúčastnili akcie, kde bolo asi 50 ľudí. Každého museli otestovať. Rovnako aj zamestnancov firmy, kde pracovali. Tam to bolo takmer 200 ľudí. Mali šťastie, výsledok bol negatívny.


Prácu im ale komplikujú samotní ľudia. Často z nich musia ťahať informácie ako z chlpatej deky. Cítia sa ako vyšetrovatelia.

Niekedy sa zasa dozvedia aj informácie, pri ktorých sa možno aj červenajú. Napríklad keď infikovaný prezradí, že má milenku.

„Sme diskrétni, čiže tieto údaje, ktoré nám povedia, si nechávame pre nás a v podstate my ich používame naozaj len preto, aby zabránili šíreniu ochorenia," dodáva Zuzana Tornócziová.

Čo ale prácu hygienikom a laborantom sťažuje je fakt, že infikovaní väčšinou o nákaze ani netušia.

„Mali sme vyše 100 prípadov v našom regióne a dá sa povedať, že až 80 percent bolo bezpríznakových. To je problém. Je to veľký problém, lebo človek nepociťuje potrebu dať sa ísť vyšetriť," dodáva riaditeľka.

PRIEVIDZA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti