V Česku stále pribúda počet nakazených

Osobné vozidlo, ktoré podpálil mladý muž pred budovou Najvyššieho súdu USA vo Washingtone.
Zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Infekcia sa nezadržateľne šíri tiež v Spojených štátoch amerických.

Česko hlási 90 nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusu. Aktuálne s infekciou bojuje 4826 ľudí, v nemocnici ich je 134, vyliečilo sa 8760 ľudí, nákaze podľahlo 359 pacientov. Celkovo krajina registruje 13 945 nakazených. Laboratóriá v nedeľu vykonali 4826 testov na prítomnosť nového koronavírusu. Bolo to najviac za celý minulý týždeň, informujú Novinky.cz.

Infekcia sa nezadržateľne šíri tiež v Spojených štátoch amerických, a to v 43 z 50 amerických štátov

Zlá situácia je na Floride, v Alabame, Louisiane, Texase či Tennessee. USA potvrdili nákazu koronavírusu u viac ako 60-tisíc ľudí, napísala s odkazom na vlastné dáta agentúra Reuters. Doteraz rekordný denný prírastok infikovaných zaznamenali úrady vo štvrtok, kedy bolo nových prípadov vyše 77-tisíc. Podľa Univerzity Johnsa Hopkinsa sa od začiatku pandémie v Spojených štátoch vírusom SARS-CoV-2 nakazilo vyše 3,76 milióna ľudí, viac ako 140-tisíc z nich zomrelo.

Počet obetí koronavírusu v Juhoafrickej republike prekročil 5-tisícovú hranicu

Počet obetí koronavírusu v JAR prekročil 5-tisícovú hranicu, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na oficiálne údaje zverejnené v nedeľu touto najviac postihnutou krajinou afrického kontinentu. V krajine za posledných 24 hodín pribudlo ďalších 85 obetí, čím sa ich celkový počet vyšplhal na 5033.


Podľa údajov juhoafrického ministerstva zdravotníctva bolo za uplynulý deň zaznamenaných 13.449 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkový počet infikovaných v krajine tak dosiahol 364.328. Minister zdravotníctva Zweli Mkhiz vyzval obyvateľov krajiny, aby dodržiavali odporúčané hygienické opatrenia. "Ako vláda sme zmobilizovali všetky zdroje ... vláda to však nemôže zvládnuť jednostranne," vyhlásil minister.

"Sme veľmi znepokojení - zdá sa, že sa dostavila únava a Juhoafričania upúšťajú od ostražitosti v čase, keď šírenie infekcie je na prudkom vzostupe," vyhlásil minister. "Vidíme slabé alebo žiadne sociálne dištancovanie v komunitách. Ľudia upúšťajú od nosenia rúšok, alebo ich nosia nasadené nesprávne," poznamenal.

"Toto bude mať priamy vplyv na zvýšenie počtu v nasledujúcich dvoch týždňoch. Naša schopnosť prekonať cyklus infekcií bude závisieť od našej ochoty zostať disciplinovaní a brať nefarmaceutické zásahy vážne," povedal minister. Vrchol pandémie v JAR sa očakáva v najbližších týždňoch. Úrady v krajine zaviedli koncom marca tzv. lockdown, ale opatrenia sa postupne zmiernili, aby sa predišlo hospodárskemu kolapsu.

Vzhľadom na situáciu v súvislosti s koronavírusom ohlásil juhoafrický prezident Cyril Ramaphosana pred týždňom zákaz nočného vychádzania, a to od deviatej hodiny večer do štvrtej hodiny ráno. Na verejnosti je tiež povinné nosenie rúšok a opätovne bol zakázaný predaj alkoholu.

JOHANNESBURG/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.