V Británii kolabuje zdravotníctvo, na liečbu čakajú milióny ľudí

Dramatická je aj situácia na onkologických pracoviskách.

Epidémia nového typu koronavírusu Sars-CoV-2 zahltila britské zdravotníctva natoľko, že pacienti čakajú na vyšetrenie a operácie mesiace. V súčasnej chvíli čakajú na neakútne výkony takmer štyri milióny ľudí, do konca roka by ich mohlo byť až desať miliónov. Píšu o tom Novinky.cz, ktoré sa odvolávajú na denník The New York Times.

V Británii boli už pred začiatkom epidémie čakacie doby na niektoré plánované operácie pomerne dlhé - každý šiesty pacient čakal na výkon dlhšie ako 18 týždňov. Od apríla do mája sa síce počet ľudí čakajúcich na ošetrenie znížil na 3,84 milióna, to ale odborníci pripisujú tomu, že počas vrcholiacej epidémie zdravotníci často neakútnych pacientov vôbec nevyšetrovali a ďalší ľudia teda na čakacie listiny nepribudli.

Štátny zdravotnícky systém tvrdí, že údaje konfederácie manažérov štátneho zdravotníckeho systému NHS sú skreslené a doba čakania na diagnostické testy aj plánované výkony sa od februára skrátila. Tomu ale nezodpovedajú informácie organizácií, ktoré zastrešujú jednotlivé medicínske odbory. Dlhé čakacie doby hlásia napríklad rádiológovia, niekoľko týždňov sa čaká napríklad aj na vyšetrenie na počítačovej tomografii či magnetickej rezonancii.

Dramatická je aj situácia na onkologických pracoviskách

V júni podľa organizácie Cancer Research čakalo na onkologickú liečbu či diagnostické vyšetrenie 2,4 milióna ľudí. V priemere sa k lekárovi dostali po 12 týždňoch. Napríklad Sylvia Traynorová, ktorá má za sebou polročnú chemoterapiu a sériu ožarovaní kvôli rakovine krčka maternice, sa v apríli dozvedela, že jej liečba sa kvôli koronavírusu na sedem týždňov preruší.

"Takto jednoducho. Proste povedali, nech nechodím. Nemohla som uveriť, že to takto ukončili. Viem, že majú akútnejšie prípady, o ktoré sa musia postarať, ale moja liečba zaberala, "citoval ju americký denník.

Rovnako je na tom aj 82-ročná Ruth Fawcett, ktorá už deväť mesiacov s čoraz väčšími bolesťami čaká na operáciu kolena. "Nechcú mi povedať, ako vysoko na čakajúcej listine som, alebo za ako akútny prípad ma považujú. Desí ma to, " opisuje. Niektorí ľudia sa snažia hľadať pomoc v súkromných zariadeniach, iní si to ale s ohľadom na financie nemôžu dovoliť.

LONDÝN/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kolaps

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.