Koronakríza otvorila ďalší problém s PN-kami. Pre odložené operácie sa niektorým končí ročná lehota

Srílanskí policajti po razii s telom podozrivého teroristu.
Zdroj: totojang1977/shutterstock.com

U ministra Krajniaka sme zisťovali, či sa s tým dá niečo robiť.

Stačí tento rok ľuďom so zdravotnými problémami ročná PN-ka? Zdá sa, že pandémia koronavírusu otvorila ďalší problém. Ozývajú sa nám ľudia, ktorí sa pre posúvanie termínov operácií nestíhajú dať počas riadnej PN-ky zdravotne do poriadku. Za to, aby sa tento rok predĺžila dlhodobá maródka, sa prihovárajú aj odborníci.

Nemocenské vo výške zhruba polovice hrubého platu sa u nás vypláca maximálne jeden rok. Normálne to zväčša stačí na to, aby sa ľudia buď uzdravili a vrátili sa do práce, alebo sa ukázalo, že následky sú trvalé. No tento rok to pre viacerých môže byť veľký problém.

Čísla, ktoré sme si vypýtali od poisťovní, potvrdzujú, že v najhorších mesiacoch marci a apríli sa v nemocniciach odsúvala tretina až polovica plánovaných výkonov.

Bývalý minister a odborník na sociálnu oblasť hovorí, že tak ako sa pre koronu tento rok predlžovalo vyplácanie iných dávok, by to úplne logicky malo platiť aj pre nemocenské počas maródky.

„Operácie boli posunuté, tak to ročné čerpanie im nepostačuje a oni za to nemôžu. Bolo by vhodné, aby sa to čerpanie predĺžilo, z toho jedného roka na ďalšie mesiace," myslí si exminister práce Jozef Mihál.

Súčasný šéf rezortu Milan Krajniak si myslí, že to stojí za zváženie. Povedal nám, že ako minister zatiaľ takéto podnety nemal.

Sociálna poisťovňa pritom o probléme vie a na možnosť predĺžiť si PN-ku sa jej pýtalo už niekoľko ľudí. No pomôcť im pri súčasnom nastavení zákona nevie. Ak nemôžu ísť pracovať, jediné, čo im ostáva, je požiadať o invalidný dôchodok.

„Mali sme také prípady, ale Sociálna poisťovňa musí postupovať v duchu zákona, nemáme možnosť im to na výnimku uznať. Buď ide pracovať, alebo ak je jeho zdravie podlomené, si požiadať o invalidný dôchodok," reagoval hovorca poisťovne Peter Višváder.

Náš divák Martin Horák, ktorého prípad bol podnetom na reportáž, sa ako invalid v 35 rokoch necíti. Nemocenským len potrebuje preklenúť chýbajúce mesiace rekonvalescencie, aby mohol zase zarábať. „Chcem ísť do práce a nie sedieť doma ako invalid," konštatoval.

Minister pripúšťa, že by ľuďom v podobnej situácii na náš podnet predsa len vyšiel v ústrety. „Preverím si to. Ak sa ukáže, že ide o väčšiu skupinu občanov, tak nevidím dôvod, prečo by sme takýmto spôsobom nepomohli. Nemyslím si, že by to boli až také nároky na štátny rozpočet," dodal Krajniak.

Reportáž spracovali Roman Ruttkay a Alexandra Danilov.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.  

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálna poisťovňa

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.