Trump mal znovu rúško, jeho nosenie označil za "vlastenecké"

Summit lídrov EÚ v Bruseli
Summit lídrov EÚ v Bruseli Zdroj: AP Photo/Patrick Semansky

Na verejnosti ho mal prvýkrát až 11. júla.

Prezident Donald Trump , ktorý celé mesiace odmietal vyzývať ľudí na nosenie rúšok a tak zastaviť šírenie nového koronavírusu, zverejnil v pondelok (20. 7.) na Twitteri vlastnú fotografiu so zakrytou tvárou. Zároveň pochválil svoje vlastenecké cítenie, informovala agentúra AFP.

"Sme Spojení v našom úsilí o porážku Neviditeľného čínskeho vírusu a mnoho ľudí vraví, že nosiť rúško je vlastenecké, keď už nemôžete zachovávať sociálny odstup," napísal Trump.

Nikto nie je väčší vlastenec než ja, váš obľúbený prezident!

Odkaz sprevádzala fotografia zachytávajúca Trumpa s tmavým rúškom na tvári, na maske bola aj prezidentská pečať.

Štýlová snímka a nabádanie Američanov, aby boli "jednotní" a nosili rúška - to bola úplne odlišná reakcia Trumpa oproti jeho doterajšiemu dlhodobému výsmechu rúšok ako symbolov slabosti. Prezident opakovane tvrdil, že celá téma pandémie sa zveličuje.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

Trump však v tweete vyslovene nepodporil žiadosti niektorých predstaviteľov, aby bolo nosenie rúšok na verejnosti povinné na celom území USA.

Zdroj: Twitter/Donald Trump

Poprední odborníci na medicínu, podporovaní niektorými významnými republikánmi, zdôrazňujú, že nosenie rúšok je pre zastavenie nákazy rozhodujúce.

Keďže prípady infekcie koronavírusom prudko pribúdajú predovšetkým v južných a západných štátoch krajiny, vrátane niektorých republikánskych bášt, Trump sa dostal znova pod tlak, aby zmenil svoj postoj. Rúško mal na verejnosti na tvári prvýkrát až 11. júla.

Na rozdiel od neho jeho demokratický súper v novembrových prezidentských voľbách Joe Biden nosí rúško na verejnosti už celé mesiace.

Pomôžte zmierniť následky pandémie koronavírusu tým, ktorí to potrebujú. Prispieť môžete prostredníctvom Nadácie Markíza.

WASHINGTON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti