Zlá situácia pri Nitre. V ubytovni, kde býva vyše sto ľudí, u ôsmich zistili koronavírus

Ilustračná snímka.
Zdroj: Guido Kirchner/dpa via AP

Na Slovensku pribudlo v pondelok 41 pacientov na COVID-19.

V pondelok na Slovensku pribudlo 41 pozitívne testovaných na nový koronavírus. Laboratóriá vykonali 3333 testov. Celkovo krajina doteraz eviduje 2021 pozitívne testovaných. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Celkovo sa z ochorenia vyliečilo už 1538 ľudí, v pondelok nepribudol nikto vyliečený. Hospitalizovaných je 17 pacientov, u siedmich z nich sa ochorenie COVID-19 potvrdilo. Na JIS sú dvaja pacienti, na umelej pľúcnej ventilácii je jeden pacient. Počet úmrtí ostáva na čísle 28.

Prehľad infikovaných po regiónoch

Prievidza - 11
Bratislava - 10
Nitra 7
Levice - 4
Malacky - 2
Žilina - 2
Dolný Kubín - 1
Myjava - 1
Nové Mesto na Váhom - 1
Poltár - 1
Poprad 1

Väčšina nových prípadov s potvrdeným ochorením COVID-19 je v pôsobnosti regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prievidzi, Nitre, Leviciach a v Bratislave. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

Nové nahlásené potvrdené prípady ochorenia COVID-19 za pondelok sú podľa Račkovej zväčša zaznamenané ako prípady v epidemiologickej súvislosti s už potvrdenými prípadmi alebo ako importované ochorenia zo zahraničia. Poznamenala, že v týchto prípadoch bolo rešpektované aktuálne platné opatrenie ÚVZ o nahlásení sa na príslušný RÚVZ po príchode z rizikových krajín.

V prípade Prievidze ide zväčša o aktívne dohľadané kontakty s pozitívnymi osobami a ich cielené testovanie. "Vyšší nárast za pondelok bol spôsobený nárazovým testovaním vzoriek odobratých za viac dní," povedala Račková.

Koronavírus v ubytovni, kde býva cez sto ľudí

Zlá situácia je pri Nitre, kde už niekoľko dní riešia výskyt koronavírusu v ubytovni, v ktorej býva viac ako sto ľudí. Momentálne je tam infikovaných osem ľudí, na niektoré výsledky sa však ešte len čaká. Niektorí z nakazených pricestovali zo zahraničia. Budovu už strážia policajti aj vojaci. Informáciu priniesol regionálny denník mynitra.sme.sk.

"Je predpoklad, že počet potvrdených prípadov v tomto ohnisku nákazy ešte môže narásť," podotkla Račková.

Väčšina potvrdených prípadov v územnej pôsobnosti RÚVZ v Leviciach je importovaných zo zahraničia. Osoby boli po príchode na Slovensko iniciatívne nahlásené na úrady a sú v izolácii.

"Epidemiologické vyšetrovanie prípadov nahlásených v územnej pôsobnosti RÚVZ so sídlom v Bratislave sa v súčasnosti vykonáva," uviedla Račková s tým, že výskyt nového koronavírusu je v ostatných regiónoch Slovenska sporadický.

Račková uvádza, že v niektorých pozitívnych prípadoch nejde o nové výskyty ochorenia, ale o výsledky opakovaných testov.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.   

BRATISLAVA/mm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti