Vedci sa obávajú nového príznaku koronavírusu. Opísali ho v štúdii

K utorkovému popoludniu na svete evidujú takmer 15 miliónov nakazených a viac ako 614-tisíc obetí.

Nová štúdia odborníkov z univerzity v španielskom Madride naznačuje, že lézie na vnútornej strane ústnej dutiny a škvrny na jazyku by mohli byť príznakmi nového koronavírusu.

Vedci totiž zistili, že tretina pacientov s ochorením COVID-19, ktorá mala aj škvrny na ramenách a nohách, taktiež mala škvrny v ústnej dutine.

Tieto netypické prejavy sa objavili približne dva týždne po tom, ako sa prejavili prvotné príznaky ochorenia ako horúčka či dýchavičnosť.

V apríli sa okrem týchto symptómov na oficiálny zoznam príznakov koronavírusu SARS-CoV-2 dostali napríklad aj zimnica, bolesti svalov, hlavy či krku, ako aj strata chuti, čuchu a vône.

V štúdii, ktorú vykonávali od konca marca do 8. apríla, sa vedci zamerali na 21 aktívnych pacientov s vyrážkami na koži.

Šesť z nich malo enantémy, teda škvrny v oblasti ústnej dutiny či hltanu, ktoré sa vyskytujú napríklad pri infekčných chorobách. Priemerný čas medzi nástupom kašľa a enantému bol 12 dní.

Pacienti boli vo veku od 40 do 69 rokov, pričom zo šiestich boli až štyri ženy. Tieto údaje by tak mohli ovplyvniť určité podskupiny pacientov.

K utorkovému popoludniu na svete evidujú takmer 15 miliónov nakazených, viac ako 614-tisíc obetí a takmer deväť miliónov vyliečených.

Zdroj: jamanetwork.com

Zdroj: jamanetwork.com

BRATISLAVA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Symptómy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.