Slovenská výskumníčka vysvetľuje, prečo sa z "oxfordského" objavu nemáme predčasne tešiť

Vakcínu podrobia ďalšiemu skúmaniu. Potom ju musia schváliť regulačné orgány.

Vedci z Oxfordskej univerzity oznámili, že ich vakcína proti COVID-19 bude účinná a bezpečná. Klinických testov sa zúčastnilo 1077 zdravých dospelých.

Doterajšie výsledky ukázali, že vakcína vytvára "účinné protilátky a vyvoláva imunitnú reakciu" na dobu 56 dní. Svoje zistenia vedci publikovali vo vedeckom časopise The Lancet.

Zároveň dodali, že po druhej dávke môže byť imunitná reakcia ešte silnejšia. Svojou vakcínou sa pochválil už aj Rusi. Podľa prvého námestníka ruského ministra obrany Ruslana Calikova vyvinuli armádni odborníci vakcínu, ktorú otestovali na dobrovoľníkoch. Všetci si vraj vytvorili proti koronavírusu imunitu a cítili sa normálne.

Vakcína ešte musí prejsť ďalším testovaním

Lekárka a riaditeľka klinického výskumu spoločnosti Pfizer Mária Noskovičová hovorí, že hoci sú výsledky testov sľubné, stopercentne si ešte nemôžeme byť istí, že vakcína sa dostane na trh.

"Informácie, ktoré prenikli na verejnosť sú z prvých fáz klinického skúšania. Hovoria o tom, že s veľkou pravdepodobnosťou tieto vakcíny budú účinné. To znamená, že vyvolajú dostatočnú imunitnú odpovedať, aby si človek dokázal poradiť s vírusom SARS-COV-2," vysvetľuje Noskovičová.

Dodáva, že tieto zistenia sú výsledok prvej a druhej fázy klinického skúšania. "Vakcíny sú bezpečné, nevyvolávajú závažné reakcie, ktoré by bránili ich používaniu a rovnako sú účinné. Teraz musí nasledovať tretia fáza klinického skúšania. Táto fáza má potvrdiť výsledok, ale už na na veľkom počte ľudí," hovorí lekárka.

Podľa Noskovičovej sa tretej fázy musia zúčastniť až niekoľko desiatok tisíc dobrovoľníkov. Takýto výskum musí byť medzinárodný a musí zahrnúť všetky vekové kategórie. Ak aj posledná klinická fáza potvrdí predchádzajúce zistenia, vakcínu podrobia analýze regulačné orgány. Až po ich schválení, dostane vakcinačná látka "zelenú", že ju firmy môžu distribuovať.


Nemusíme očkovať všetkých naraz

Britská vláda si už od oxfordských vedcov objednala 100 miliónov kusov vakcíny. Podľa Noskovičovej si Slovensko nemusí okamžite objednať 5,5 milióna kusov pre všetkých obyvateľov. Očkovanie by mohlo prebehnúť vo viacerých fázach, pričom ako prví by boli očkovaní seniori, zdravotníci a silové zložky.

Britskí vedci pre BBC uviedli, že počas výskumu nezaznamenali vážne vedľajšie účinky očkovania. Takmer tri štvrtiny dobrovoľníkov dostali iba teplotu, ktorú zmiernili bežnými liekmi. Podľa BBC sa do ďalšej fázy zapojí 48-tisíc ľudí, z toho 30-tisíc z USA, 10-tisíc z Veľkej Británie, päťtisíc z Brazílie a dve tisícky z Južnej Afriky.

Celý rozhovor s lekárkou Máriou Noskovičovou a odborníkom na styk s verejnosťou spoločnosti Pfizer Miroslavom Lednárom si prečítate už zajtra 22. júla na našom webe.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.