Austrálska univerzita vyvinula najrýchlejší test na koronavírus. Odpoveď prináša do 20 minút

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Hlavným účelom austrálskych testov je zistiť stav premorenia obyvateľstva a užitočne sú aj pri trasovaní prípadov nákazy.

Austrálska univerzita Monash vyvinula prelomový krvný test, ktorý dokáže prítomnosť koronavírusu v tele človeka odhaliť do 20 minút. Analýzu zverejnil medicínsky žurnál ACS.

Tento takzvaný aglutinačný test pátra v krvnej plazme po protilátkach a v prípade, že je výsledok pozitívny, spôsobí to výrazné zahustenie červených krviniek, ktoré je pozorovateľné aj voľným okom.

Ide o významný pokrok v tejto oblasti. Na výsledky testov sa totiž pri starších metódach muselo čakať v priemere až 48 hodín. Okrem rýchlosti sú nové testy z austrálskej univerzity aj spoľahlivé a očakáva sa, že by mohli výrazne pomôcť v boji proti šíreniu nákazy. Aj obyčajné laboratórium bez špeciálneho vybavenia dokáže za hodinu otestovať 200 ľudí. V lepšie vybavených laboratóriách by dokázali urobiť až 16 800 testov.

Na rozdiel od najpoužívanejších PCR testov, ktoré dokážu odhaliť prebiehajúce ochorenie, je austrálska novinka zameraná na odhalenie protilátok u ľudí, ktorý už COVID 19 prekonali.

Hlavným účelom austrálskych testov je zistiť stav premorenia obyvateľstva a užitočne sú aj pri trasovaní prípadov nákazy. Okrem toho sa dajú použiť pri testovaní účinnosti vakcín.

CANBERRA/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti