Britská firma informuje o účinnom lieku voči COVID-19. Hovorí o "obrate v hre"

Cena akcií spoločnosti po oznámení tejto správy vystrelila na svoje historické maximum.

Prípravok s označením SNG001 obsahujúci bielkovinu interferón beta podľa predbežných výsledkov klinických testov výrazne znižuje riziko vážneho priebehu ochorenia COVID-19. Uviedla to britská spoločnosť Synairgen.

Interferón beta je látka, ktorú si telo vie vytvárať pri boji proti vírusom. Pacienti s koronavírusom dostali bielkovinu k inhalácii s cieľom podporiť imunitnú reakciu.

Predbežné výsledky naznačujú, že sa u hospitalizovaných pacientov s koronavírusom, ktorým prípravok podal, až o 79 percent znížilo riziko vážneho priebehu ochorenia, pri ktorom môže byť potrebná pľúcna ventilácia.

Synairgen tiež tvrdí, že sa dvakrát až trikrát u týchto pacientov zvýšila pravdepodobnosť zotavení natoľko, že ochorenie neovplyvnilo ich každodenné aktivity.

Látka podľa doterajších zistení u chorých tiež výrazne znížila dýchavičnosť a o tretinu skrátila dobu nutnej hospitalizácie, v priemere z deviatich na šesť dní.

Do štúdie sa zapojilo 101 dobrovoľníkov, zhruba polovici podali experimentálny liek, kým ostatní dostali placebo.

Vedúcí štúdie Tom Wilkinson poznamenal, že pokiaľ sa rovnaká úspešnosť prekáže aj pri väčších testoch, bude nová liečba predstavovať „obrat v hre.“.

Očakáva sam že Synairgen bude schopný od zimy dodávať „niekoľko stotisíc“ dávok mesačne.

Interferón beta patrí k prvej línii obrany tela proti vírusom a varuje pred očakávaným vírusovým útokom. Nový koronavírus však jeho tvorbu potlačuje, aby sa nestretol so silnou reakciou imunitného systému.

Tento nový prípravok sa podáva priamo do dýchacích ciest vo forme aerosoli. Podávanie iného typu interferónu s označením alfa v inhalačnej forme už uvádza čínske odporúčanie pre liečbu COVID-19 z počiatočného obdobia šírenia ochorenia.

Interferón beta sa bežne používa pri liečbe roztrúsenej sklerózy. Podľa prvých štúdií Synairgenu môže látka podporiť imunitnú reakciu a je vhodná aj pre pacientov s astmou a ďalšími chronickými ochoreniami dýchacích ciest.

Spolu s ďalšími liekmi, lopinavirom a ritonavirom, sa interferóny beta osvedčili proti koronavírusu MERS, ale výsledky na súčasný koronavírus SARS-CoV-2 nie sú podľa odborníkov konzistentné.

Na zverejnené informácie o účinnom prípravku zareagoval aj trh. Cena akcií Synairgenu vystrelila na svoje historické maximum.

Z necelých 40 pencí (asi 44 centov) za kus sa počas pondelkového predpoludnia dostala na takmer 240 pencí (2,66 eura).

Trhová hodnota Synairgenu tak stúpla na 326 miliónov libier (362 mil. eur), kým v piatok sa pohybovala na úrovni 54,5 milióna libier (približne 60,5 milióna eur).

LONDÝN/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prípravok

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.