Mali by sme si predobjednávať vakcínu proti koronavírusu? Uznávaný vedec má jasnú odpoveď

Očkovanie by sa podľa doterajších správ výrobcov mohlo začať na budúci rok.

Zo všetkých strán posledné dni počúvame aj o vakcíne. Briti si dokonca zarezervovali milióny balení. Slováci o nákupe ešte neuvažujú, štát sa zapojil do inej iniciatívy.  

Dobré správy o vakcínach ohlásili vedci z Oxfordu. Ich očkovacia látka sa zatiaľ ukazuje ako účinná. Veľká Británia si už dokonca predobjednala sto miliónov kusov.

Brazília zasa začína testovať experimentálnu očkovaciu látku proti koronavírusu z Číny. Najbližšie tri mesiace ju vyskúšajú na asi 9 000 ľuďoch. „Testovať budeme do konca roka a dúfame, že Brazília bude prvá krajina, kde sa začne vo veľkom používať táto vakcína," hovorí lekár Dimas Covas.

Britský premiér Boris Johnson vyhlásil, že ešte nie sme v cieli a budú potrebné ďalšie skúšky. „Je to však dôležitý krok správnym smerom," dodal.

Ako sa má zachovať Slovensko?

Opýtali sme sa slovenského vedca Petra Celeca, či by malo ísť Slovensko britskou cestou a urobiť si objednávky alebo rezervy. Tvrdí, že nie je potrebné robiť veci unáhlene.

„Čo Slovensko môže urobiť, je participovať na výskume, a to aktívne. Zapojiť sa do medzinárodných klinických štúdií alebo pri tých, ktoré testujú vakcíny, by sme mali byť nápomocní. Určite by z toho mohol byť aj benefit, že by sme mali prístup k danému liečivu alebo vakcíne," myslí si.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

Ministerstvo zdravotníctva nám v pondelok (20. 7.) napísalo, že vakcíny nepredobjednáva. Riešiť to chce v reálnom čase, keď budú dostupné. V stredu (22. 7.) rezort doplnil, že komunikuje s alianciou Nemecka, Francúzska, Holandska a Talianska, ktorá už uzavrela dohodu na oxfordskú vakcínu. Iniciatíva je aj na úrovni Európskej únie.

„Ako členský štát EÚ sme sa zapojili do spoločnej iniciatívy Európskej komisie na obstarávanie a získavanie vakcín pre našich občanov v súvislosti s koronavírusom. Za týmto účelom bol zriadený Výbor Európskej komisie pre spoločné obstarávanie vakcín," reagoval rezort zdravotníctva.

Jedna vec je, či a kedy bude dostupná vakcína, druhá, aký o ňu bude záujem. Napríklad prieskum na jar ukázal, že proti novému koronavírusu by sa dalo zaočkovať približne 40 percent Slovákov. Anketu vypracovala Slovenská akadémia vied a súkromné spoločnosti.

TIP: Slovenská výskumníčka: Ako prvých by sme mali očkovať starších ľudí a zdravotníkov

„Dôležité je mať nielen prístup, ale aj možnosť ju aplikovať. A uvidíme. ako dopadne, keďže polovica obyvateľstva už dnes vie, že sa očkovať nenechá. Načo vám je liek alebo fungujúca vakcína, keď ju ľudia odmietnu? Tak potom budeme v rúškach chodiť stále," dodáva Celec.

Očkovanie by sa podľa doterajších správ výrobcov mohlo začať na budúci rok. Niektoré farmafirmy hovoria, že dostupné by aj cenovo mali byť všetkým.

Tému spracovala reportérka Zuzana Javorová.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRAISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti