Sú ochranné štíty na tvár naozaj bezpečné? Názor vedcov prekvapuje

Pláž Almadrava
Zdroj: Profimedia.sk

Štíty odporučili vo Veľkej Británii ako vhodnú ochranu pre kaderníčky, holičov či zamestnankyne salónov krásy.

Ochranné štíty na tvár, ktoré majú nosiť kaderníci, na rozdiel od rúšok a respirátorov, nechránia pred novým koronavírusom SARS-CoV-2.

Tvrdia to zdravotnícki experti vo Švajčiarsku, ktorých citujú novinky.cz. Tí skúmali jedno ohnisko nákazy v alpskom hoteli, kde ochorenie vypuklo aj napriek tomu, že zamestnanci používali ochranné pomôcky. Zistilo sa, že aj keď mali na tvári štíty, nakazili hosťa.

COVID-19 sa objavil v hoteli v obci Pontresina v kantóne Graubünden, kde malo pozitívny test niekoľko zamestnancov a najmenej jeden hosť.

„Ukázalo sa, že sa nakazili len tí zamestnanci, ktorí používali priehľadné štíty. Neobjavil sa ani jeden prípad nákazy u zamestnancov s rúškom," povedal šéf kantonálneho zdravotného úradu Rudolf Leuthold.

Yann Hulann zo Spolkového zdravotného úradu (BAG) dodal, že „štíty neslúžia ako alternatíva k rúškam. Štíty sa môžu nosiť s rúškami pre vylepšenie vlastnej ochrany."

Pre doplnenie, rovnaké štíty odporučili vo Veľkej Británii ako vhodnú ochranu pre kaderníčky, holičov, manikérky či zamestnankyne salónov krásy v prípade, ak štíty siahajú až pod bradu a chránia aj strany tváre.

Expert zo Švajčiarska, virológ Lawrence Young však tvrdí, že nie sú žiadne dôkazy o tom, že štíty naozaj chránia pred nákazou. „Neviem o žiadnej systematickej štúdii, ktorá by poukazovala na prínosy štítov."

Naopak, spomenul výskum Univerzity v Hongu, v ktorom sa píše, že chýbajú silné dôkazy o efektivite štítov na tvár pri ochrane proti prenosu vírusových respiračných ochorení.

BRATISLAVA/rd

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ochrana

Dôležité udalosti