Situácia je alarmujúca. Do Česka sa vracajú celoplošné opatrenia proti šíreniu koronavírusu

Ilustračná snímka.
Zdroj: Profimedia.sk

Minister vnútra Hamáček vyzval ľudí, aby vo vnútorných priestoroch dobrovoľne nosili rúška.

Vzhľadom na nárast prípadov nákazy novým koronavírusom ohlásila česká vláda vo štvrtok nové plošné opatrenia. Od soboty bude v krajine znova povinné nosiť rúška na hromadných akciách s účasťou nad 100 osôb a od pondelka bude platiť obmedzenie vnútorných akcií na maximálne 500 účastníkov. Oznámil to minister zdravotníctva Adam Vojtěch, podľa ktorého ide o reakciu na nepriaznivý vývoj epidémie. Informoval o tom server Denikn.cz.

"Vnímame, že existuje riziko komunitného šírenia. Musíme preto zaviesť nejaké preventívne opatrenia. Rozhodol som sa, že s účinnosťou od sobotu dôjde k zavedeniu plošnej povinnosti ochrany nosa a úst vo vnútorných priestoroch," povedal Vojtěch na tlačovej konferencii.

Minister zdôraznil, že na miestach, kde sa koncentruje väčší počet ľudí, je výrazný potenciál nákazy. Spomenul to v súvislosti s klubom v Prahe, kde sa podľa neho na párty nakazilo 98 ľudí, píšu Novinky.cz.

Šéf rezortu zdravotníctva dodal, že hoci sú nárasty pacientov s chorobou COVID-19 v ČR relatívne vysoké, darí sa chrániť rizikové skupiny obyvateľstva a nestúpajú počty hospitalizovaných ľudí či pacientov v ťažkom stave.

Aktuálne v Česku evidujú viac ako 5000 aktívnych prípadov nákazy novým koronavírusom a v uplynulých dňoch v krajine výrazne vzrástol aj počet novodiagnostikovaných prípadov. V stredu ich pribudlo 247.

Minister vnútra vyzval ľudí na nosenie rúška

Český minister vnútra Jan Hamáček vyzval vo štvrtok popoludní ľudí, aby bez ohľadu na nariadenie ministerstva zdravotníctva dobrovoľne nosili vo vnútorných priestoroch rúška. Vývoj je alarmujúci, varoval podľa portálu Českej televízie. Celkovo je v ČR aktuálne 5062 aktívnych prípadov nákazy.

Ministerstvo zdravotníctva prinieslo vo štvrtok údaje o importovaných prípadoch nákazy koronavírusom do ČR - zo zahraničia si v týždni od 14. do 21. júla prinieslo vírus 46 Čechov, u ktorých bolo potvrdené ochorenie COVID-19. Viac ako tretina z nich sa s infekciou vrátila z Rakúska.

Okrem Rakúska si päť ľudí priviezlo nákazu zo Srbska, po štyroch zo Slovenska, Chorvátska a Bulharska, traja z Čiernej Hory a dvaja zo Švédska. Ďalší českí občania, ktorí sa infikovali, sa vrátili z ôsmich ďalších krajín.

Ministerstvo dodalo, že inkubačná lehota sa pohybuje od dvoch do 14 dní, preto sa nedá s istotou povedať, kedy a od koho sa infikovaný človek nakazil.Od začiatku júla sa tak vrátilo zo zahraničia domov s koronavírusom 65 českých občanov, uviedol portál Novinky.cz.

PRAHA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti