Francúzsko hlási výrazný nárast prípadov nákazy, v odpadovej vode našli stopy vírusu

Muž s ochrannou maskou na tvári na trhu v Paríži.
Zdroj: TASR/AP Photo/Thibault Camus

V Európe počet prípadov nákazy presiahol 3 milióny, štáty zas zavádzajú obmedzenia.

Európa zaznamenala vo štvrtok (23. 7.) celkovo vyše tri milióny prípadov nákazy koronavírusom. Výrazný nárast v počtoch infekcií hlásia po celom svete od Belgicka po Tokio a Melbourne, čo donútilo úrady znovu zaviesť obmedzenia pre občanov, sumarizovala situáciu tlačová agentúra AFP.

Kým zákonodarcovia Európskej únie dôkladne skúmali obrovský balík pomoci pre svoje poškodené ekonomiky, OSN vyzvala na zabezpečenie aspoň základného príjmu pre najchudobnejších ľudí na svete, lebo to pomôže spomaliť šírenie pandémie. Červená kríž zasa varoval pred "masívnou" novou vlnou migrácie, spôsobenou ekonomickými škodami.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

Európa má teraz pätinu z celosvetových vyše 15 miliónov prípadov nákazy a stále je najťažšie zasiahnutým kontinentom v počte úmrtí - zaznamenala ich 206 633 z celosvetového počtu 627307.

Na summite EÚ tento týždeň schválili hlavy štátov a vlád ozdravný plán pre ekonomiky zničené pandémiou v celkovej výške 750 miliárd eur. "Reakcia Európy je lepšia než reakcia Spojených štátov alebo Číny," vyhlásil predseda Európskej rady Charles Michel vo štvrtok v europarlamente v Bruseli.vo štvrtok večer výrazný denný nárast prípadov nákazy novým koronavírusom, ktorých v krajine za posledných 24 hodín pribudlo viac ako 1 000.

Francúzsko hlásilo vo štvrtok večer výrazný denný nárast prípadov nákazy novým koronavírusom, ktorých v krajine za posledných 24 hodín pribudlo viac ako 1 000.

Výskumníci zároveň oznámili, že opäť našli stopy ochorenia COVID-19 v kanalizačnej sieti v Paríži. Informácie priniesla stanica Sky News.

V krajine zasa vznikla séria lokalizovaných ohnísk nákazy, čo donútilo predstaviteľov vyhlásiť nosenie rúšok v uzatvorených verejných priestoroch za povinné.

Francúzske ministerstvo zdravotníctva hlásilo v utorok (21. 7.) 584 nových potvrdených prípadov. Vo štvrtok to už bol takmer dvojnásobok, 1 062.

Medzitým výskumníci oznámili, že niektoré lokality v metropole Paríž, ktoré mali negatívne výsledky testov na prítomnosť stôp koronavírusu v odpadovej vode, sú od konca júna už zasa pozitívne.

Stopy po koronavíruse boli pôvodne zistené na začiatku vypuknutia nákazy, ale neskôr sa stratili, keď Francúzsko zaviedlo karanténu obyvateľstva.

Skoršie štúdie vedcov po celom svete ukázali, že zisťovanie koronavírusu zo vzoriek odobratých z odpadovej vody môže pomôcť pri odhadovaní počtu nakazených v danej geografickej oblasti bez testovania každého jedného človeka a môže zároveň poslúžiť ako včasný ukazovateľ ochorenia, teda ešte skôr, než človeku diagnostikujú COVID-19 a pošlú do nemocnice.

Pomôžte zmierniť následky pandémie koronavírusu tým, ktorí to potrebujú. Prispieť môžete prostredníctvom Nadácie Markíza.


PARÍŽ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti