Aktuálne detaily: V júli k nám prišlo 120 infikovaných osôb z rizikových krajín

Epidemiologóvia pripravili analýzu prípadov nákazy, ktoré pribudli od 29. júna do 21. júla.

Regionálny úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici vykonal analýzu prípadov ochorenia COVID-19, ktoré na Slovensku pribudli za ostatný mesiac, presnejšie za obdobie od 29. júna do 21. júla. Dáta spracovali epidemiologičky Mária Avdičová a Jana Námešná.

Ako približuje ÚVZ na sociálnej sieti, do analýzy bolo zahrnutých 397 prípadov ochorení pozitívnych osôb, u ktorých bolo vykonané epidemiologické šetrenie a spracované všetky epidemiologické charakteristiky.

Za skúmané obdobie vykonali laboratóriá celkom 37 525 testov. Priemerná pozitivita mala hodnotu 1,06 percenta a priemerný výskyt pozitívnych prípadov na deň je na čísle 17.

Ochoreli aj malé deti

Respiračnú formu ochorenia malo 29 percent všetkých nakazených v danom období, šesť percent malo febrilnú a tri percentá prípadov sa manifestovali pľúcnou formou. Bezpríznakových zostalo 249 pozitívne testovaných (63 percent).

Vo všetkých vekových skupinách muži chorobnosťou prevyšovali ženy. Najviac sa to prejavilo vo vekovej skupine desať- až 14-ročných, čo bolo spôsobené výskytom ochorení v hokejovom kempe pre mládež.

Tiež vo vekovej skupine 45- až 54-ročných, čo bolo podľa analýzy spôsobené výskytom ochorenia u baníkov pracujúcich v českých baniach.

Slovensko zaznamenalo dva prípady ochorenia u detí do jedného roka. Najviac prípadov ochorenia sa v tomto období vyskytlo v Trenčianskom kraji.

Najviac prípadov z Ukrajiny

Najvyšší počet prípadov bol importovaný z Ukrajiny (43), Srbska (37), Česka (36) a Spojeného kráľovstva (14) a z ďalších krajín (Maďarsko a Nemecko 4, Taliansko 3, Holandsko, Švajčiarsko a Rakúsko 2, a po jednom prípade Poľsko, Chorvátsko, Francúzsko a Španielsko.) Import sme zaznamenali z 32 krajín, z rizikových krajín bolo importovaných 120 nákaz.


Epidemiológovia tiež dodávajú, že dlhodobo sa na výskyte ochorení na Slovensku podieľa práve import zo zahraničia (44,8 %) a prípady priamo súvisiace s importom (10,8 %). Za strategické treba považovať prísne dodržiavanie karantény a testovanie osôb vracajúcich sa zo zahraničia.

Rovnako ako ostatné krajiny, aj Slovensko pristúpilo k postupnému uvoľňovaniu opatrení a k otváraniu hraníc. To so sebou prináša aj väčšiu mieru rizika zavlečenia ochorenia COVID-19 na naše územie. Podľa odborníkov preto treba zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia.

Ak už je niekto v zahraničí, vhodné je zvoliť skôr ubytovanie mimo hlavných trás a s menším počtom ľudí. Rovnako je dobré dbať na osvedčené opatrenia - dostatočný sociálny odstup od cudzích osôb, dôkladné umývanie rúk a nasadiť si rúško vo verejných interiérových priestoroch. Na kratšie vzdialenosti do zahraničia je odporúčaná cesta autom.

Pozor na oslavy

Okrem cestovania odporúčajú zvážiť aj organizovanie veľkých rodinných osláv, na ktorých sa zíde väčší počet ľudí z rôznych oblastí Slovenska alebo aj zo zahraničia.

Z prehľadu výskytu ochorení vyplýva, žesú vysoko rizikové nielen tie, ale aj iné podujatia s úzkym kontaktom. "Zároveň to poukazuje na veľký význam prijímania lokálnych opatrení, včasné aktívne vyhľadávanie úzkych kontaktov, ich izolácia a laboratórne testovanie," uvádzajú odbornící.

Súvisiaci obsah

"Rastúci počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 v ostatných dňoch je najmä dôsledkom aktívneho dohľadávania kontaktov s pozitívnymi osobami zo strany regionálnych úradov verejného zdravotníctva a cieleného testovania týchto kontaktov," dodávajú.

Aktívne vyhľadávanie kontaktov pri epidemiologickom vyšetrovaní, ktoré boli v kontakte s pozitívneymi osobami, naďalej intenzívne prebieha. Zároveň sa na koronavírus testujú aj suspektné osoby, repatrianti a ďalšie indikované osoby.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti