Rezort zdravotníctva už plánuje kúpiť milióny dávok budúcej vakcíny

Bez názvu.jpg
Zdroj: TASR/AP

Zaočkovať sa zrejme budeme môcť aj o niečo skôr, ako sme si mysleli.

Debata o vakcíne proti ochoreniu COVID-19 sa naplno rozprúdila aj na Slovensku. Aj naše ministerstvo zdravotníctva už plánuje kúpiť milióny dávok. A zaočkovať sa zrejme budeme môcť aj o niečo skôr, ako sme si mysleli.

Po tom, čo Británia či Rusko plánujú vo veľkom nielen vyrábať, ale zabezpečiť pre svojich obyvateľov milióny vakcín, aby sa ubránili koronavírusu, rozhýbalo sa už aj Slovensko. Téma vakcín je aktuálna aj u nás.

„Slovenská republika má záujem najmä o MMRN vakcínu. Veľmi radi by sme pomocou kampane a zároveň odporučení, ktoré skupiny obyvateľstva by sa mali očkovať, objednali pre Slovensko zhruba tri milióny vakcín," konštatoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Rokujeme s Európskou komisiou a nakupovať zrejme budeme tú, ktorá prejde schválením na bruselskej pôde. Očkovanie u nás povinné nebude. No predpokladá sa, že hromadne budú zaočkovaní najmä rizikoví seniori, chronicky chorí pacienti, zdravotnícky personál, ale aj tí, čo pracujú v domovoch sociálnych služieb. Ostatní by sa nad tým mali aspoň zamyslieť.

Zdroj: Shutterstock / angellodeco

Vakcínu proti ochoreniu COVID-19 by sme napokon mohli mať aj o niečo skôr, ako predpokladala Svetová zdravotnícka organizácia, a to možno už začiatkom budúceho roka. „Sľúbila, že do konca roka vie vyrobiť 100 miliónov dávok vakcíny toho roku a budúci rok 1,2 miliardy. Ďalšie z tých konzorcií sľúbilo, že len do marca budúceho roka by vedelo dodať len do EU 400 miliónov dávok vakcín," tvrdí Pavol Jarčuška.

V hre je viacero dodávateľov aj výrobcov. Zatiaľ nie je jasné ani to, koľko nás vakcína bude stáť. Musíme ich mať však dostatok hneď od začiatku, keďže bude zrejme nutné aj opakované preočkovanie.

Motivovať k tomu nás chce ministerstvo už teraz. „Pre nezaočkovaných to bude znamenať možno aj dosť veľa nevýhod a testovanie pre samoplatcov nie je najlacnejšia záležitosť," dodal minister.

Tému spracovala reportérka Ľubica Janíková.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti