WHO hlási rekordný denný nárast chorých vo svete

Ilustračná snímka.
Zdroj: AP Photo/Rick Bowmer

Má obavy i z nárastu nakazených v Európe.

Svetová zdravotnícka organizácia hlásila v piatok večer rekordný nárast v celosvetových prípadoch nákazy koronavírusom - za 24 hodín pribudlo na svete 284 196 infikovaných.

Najvyšší nárast zaznamenali v Spojených štátoch, Brazílii, Indii a Juhoafrickej republike, informovala agentúra Reuters.

Počet úmrtí stúpol o 9 753, čo je najväčší jednodňový prírastok od rekordného počtu 9 797 úmrtí z 30. apríla.

Predchádzajúci rekord v nových prípadoch nákazy, hlásený zdravotníckou organizáciou OSN, bol 259 848 prípadov 18. júla. V júli je zatiaľ priemerný denný počet úmrtí na koronavírus  5000, čo je nárast oproti júnovému priemeru 4 600 mŕtvych.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

WHO oznámila 69.641 nových prípadov infekcie v USA, 67.860 v Brazílii, 49.310 v Indii a 13.104 v JAR. Najväčšie prírastky v nových úmrtiach boli v Peru - 3876, ďalej 1.284 v Brazílii, 1074 v USA, 790 v Mexiku a 740 v Indii.

WHO vyjadrila v piatok obavy z nového nárastu ľudí nakazených koronavírusom v Európe. Británia a Rakúsko už museli sprísniť obmedzenia, ale aj Čína zintenzívnila testovanie, uviedla tlačová agentúra AFP.


Európa má pätinu z vyše 15 miliónov celosvetových prípadov nákazy a stále je najťažšie zasiahnutým kontinentom, pokiaľ ide o úmrtia na ochorenie COVID-19 spôsobované koronavírusom - zaznamenala ich 207.118 z celosvetového počtu 633.711, ukazujú údaje agentúry AFP platné v piatok k 13.00 h SELČ.

Európska pobočka WHO so sídlom v dánskej Kodani poukázala na stúpajúce prípady na kontinente za posledné dva týždne a zdôraznila potrebu zavádzať prísnejšie opatrenia.

Ďalším budíčkom pre Európu, kde sa niektoré krajiny len nedávno zbavili života v prísnej karanténe, je úmrtie trojročného dievčatka v Belgicku, ktoré sa stalo najmladšou známou obeťou koronavírusu v krajine, píše AFP.

Kirgizsko s 335 novými prípadmi infekcie na 100-tisíc obyvateľov v posledných dvoch týždňoch je najhoršie zasiahnutou krajinou v rozsiahlom európskom regióne, ako si ho stanovila WHO. Ďalšími takýmito krajinami sú napríklad Čierna Hora (207), Luxembursko (196), Bosna a Hercegovina (98) a Srbsko (71).

"Najnovší nový nárast ochorení COVID-19 v niektorých krajinách po uvoľnení opatrení sociálneho odstupu je určite dôvodom na obavy," povedala pre AFP hovorkyňa WHO pre Európu.

"Ak si to situácia bude vyžadovať, pravdepodobne bude nutné znovu zaviesť prísnejšie, cielené opatrenia a úplne do nich zapojiť komunity obyvateľov," dodala hovorkyňa.

Pomôžte zmierniť následky pandémie koronavírusu tým, ktorí to potrebujú. Prispieť môžete prostredníctvom Nadácie Markíza.

ŽENEVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.