Slovensku sa otvorila ďalšia krajina, našinci nemusia ísť do karantény

Ilustračná foto.
Zdroj: Jane Barlow/PA via AP

V Česku piatok zomreli traja ľudia, Švédsko už nie je rizikové.

Škótsko od 28. júla ruší povinnú 14-dňovú karanténu pre cestujúcich z Estónska, Lotyšska, Slovenska, Slovinska a karibského ostrovného štátu Svätý Vincent a Grenadíny. Informovala o tom v piatok škótska vláda na svojej oficiálnej webovej stránke.

Vláda rozhodnutie prijala po posúdení epidemiologickej situácie v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2 . Tieto výnimky budú podľa škótskej vlády pravidelne prehodnocované a v prípade zhoršenia situácie môže nastať znovuzavedenie karanténnych opatrení.

Škótsky minister spravodlivosti Humza Yousaf však pripomenul, že vírus je stále nákazlivý a smrtiaci a Škótsko sa "nesmie uspokojiť" ani po zrušení karanténnych opatrení.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

Cestujúci by podľa neho mali dodržiavať pokyny verejného zdravotníctva, ktoré zahŕňajú nosenie pokrývok tváre, vyhýbanie sa preplneným priestranstvám, umývanie si rúk a dodržiavanie rozstupov. V prípade, že osoby u seba spozorujú príznaky ochorenia, mali by sa izolovať a požiadať o vykonanie testu.

Britská ministerka pre Európu Wendy Mortonová oznámila ministrovi zahraničných vecí Ivanovi Korčokovi, že Británia zaradila Slovensko na zoznam bezpečných krajín a Slováci cestujúci do Anglicka nebudú musieť absolvovať karanténu.

Korčok rozhodnutie Veľkej Británie uvítal a vyzdvihol podrobnú a profesionálnu analýzu o vývoji pandémie na Slovensku, ktorú britskej strane poskytol hlavný hygienik Ján Mikas, uvádza tlačový odbor rezortu diplomacie.

Česká republika hlásila v piatok rekordný počet 5154 ľudí, ktorí sú aktuálne nakazení ochorením COVID-19, spôsobovaným novým druhom koronavírusu.

Už tretí deň počet nových prípadov nákazy za 24 hodín prekračuje dve stovky. Vo štvrtok ich bolo 235, pričom 365 ľudí zomrelo. Za piatok potom pribudli ďalšie tri obete na životoch, takže celkovo ich je 368. V piatok večer o tom informoval spravodajský portál Novinky.cz.

Česká republika od pondelka 27. júla zaradí Švédsko na zoznam krajín s nízkym rizikom nákazy. Ľudia prichádzajúci z tejto severskej krajiny do Česka sa už nebudú musieť preukázať negatívnym testom na koronavírus. Naopak, zahraniční pracovníci zo Švédska túto povinnosť po novom budú mať, rovnako aj zahraniční pracovníci z Luxemburska.

Pomôžte zmierniť následky pandémie koronavírusu tým, ktorí to potrebujú. Prispieť môžete prostredníctvom Nadácie Markíza.

EDINDBURG, PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.