COVID-19 má dopad aj na ľahšie priebehy ochorenia. Takto poškodzuje srdce

Igor Matovič.
Zdroj: TASR/AP

Výsledky priniesli dve štúdie.

Prekonaná infekcia novým koronavírusom môže narušiť správnu činnosť srdca a viezť k jeho dlhodobému poškodeniu.

Vyplýva to z dvoch nemeckých štúdií, na ktoré upozornil odborný magazín STAT a cituje ich boston.com. V nich sa píše, že komplikácie nemusia postihovať len pacientov s ťažkým priebehom, problémy mali totiž aj osoby, ktoré sa s ľahším priebehom liečili doma.

V jednej zo štúdií lekári porovnávali výsledky magnetickej rezonancie srdca stoviek ľudí vo veku okolo 50 rokov, ktorí prekonali COVID-19, s výsledkami snímok stoviek ľudí obdobného zdravotného stavu, ktorí sa vírusu nevystavili.

Pri 78 percentách pacientoch po ochorení pozorovali štrukturálne zmeny na srdcovej svalovine, 76 vykazovalo známky poškodenia typického pre prekonaný infarkt a 60 vykazovalo známky zápalu.

Pritom šlo o inak zdravých ľudí, z ktorých sa mnohí vrátili z lyžiarskej dovolenky a nikomu z nich nenapadlo, že by mohli mať akékoľvek kardio problémy.

„Pokiaľ 78 percent ‚uzdravených' pacientov trpelo srdcovým poškodením, znamená to, že srdce je postihnuté u väčšiny pacientov aj v prípade, že sa choroba neprejavuje príznakmi, akými je napríklad bolesť na hrudi," hovorí vedúca výskumného tímu Valentina Puntmannová.

Druhá štúdia vychádzala z prehliadky pacientov, ktorí na koronavírus zomreli. Až 24 z 36 ľudí pri pitve objavili vysokú hladinu vírusu priamo v srdci.

Z oboch spomenutých štúdií vyplýva, že väčšine pacientov môže koronavírus spôsobiť chronickú a progresívnu srdcovú poruchu, ktorá sa v neskoršom veku môže prejaviť srdcovou slabosťou, teda horšou schopnosťou zásobovania tela krvou. Nie je však jasné, či ide o nevratnú zmenu alebo sa zmeny na srdci postupne vrátia do normálu.

K stredajšiemu ránu celosvetovo na koronavírus SARS-CoV-2 evidovali takmer 17 miliónov nakazených, takmer 664-tisíc úmrtí a približne 10,5 milióna vyliečených.

BRATISLAVA/rd

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme štúdia

Dôležité udalosti