Až polovica obyvateľov slumov v 20-miliónovom Bombaji sa infikovala koronavírusom

Búrka v Petržalke.
Zdroj: TASR/AP/Rafiq Maqbool

V meste s 20 miliónmi obyvateľov sa nachádza najväčší indický slum Dháráví, kde žije približne milión ľudí.

Viac ako polovica ľudí žijúcich v slumoch v Bombaji sa infikovala novým druhom koronavírusu, vyplýva zo štúdie zverejnenej v utorok, ktorá vyvolala nové pochybnosti o oficiálnych štatistikách nákazy v Indii. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

India je momentálne treťou najzasiahnutejšou krajinou na svete po Spojených štátoch a Brazílii. Doposiaľ tam zaznamenali 1,5 milióna prípadov nákazy, aj keď odborníci tvrdia, že pre nedostatočné testovanie môže byť počet nakazených omnoho vyšší.

Krvné testy na vzorke 6936 náhodne vybraných ľudí, ktoré vykonali mestské úrady v Bombaji, ukázali, že 57 percent obyvateľov chudobných štvrtí a 16 percent obyvateľov žijúcich mimo týchto slumov malo v sebe vírusové protilátky.

Bombaj, kde približne 40 percent populácie žije v slumoch, doposiaľ hlásil len vyše 110.000 infekcií a viac ako 6000 úmrtí.

V meste s 20 miliónmi obyvateľov sa nachádza najväčší indický slum Dháráví, kde žije približne milión ľudí.

Preplnené slumy však nehlásia vysoký počet úmrtí a miestne úrady tvrdia, že ich agresívna snaha o spomalenie vírusu bola účinná. Výsledky prieskumu naznačujú, že asymptomatické prípady nákazy boli "pravdepodobne veľkou časťou všetkých infekcií", a pravdepodobne preto je miera úmrtnosti na vírus "veľmi nízka".

Výsledky výskumu v Bombaji zverejnili týždeň po štúdii protilátok, podľa ktorej sa koronavírusom nakazila takmer štvrtina ľudí v indickom hlavnom meste Naí Dillí, kde žije vyše 20 miliónov ľudí.

NAÍ DILLÍ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti