Vedci testujú ďalšie potenciálne účinné látky voči COVID-19. Pokročili aj pri vývoji vakcíny

Americký prezident Donald Trump.
Zdroj: TASR/AP

K stredajšiemu popoludniu celosvetovo na koronavírus evidujú takmer 17 miliónov prípadov a viac ako 664-tisíc úmrtí.

Výskumníci z inštitútu v americkej Kalifornii informovali, že sa im podarilo identifikovať celkovo 21 zlúčenín, ktoré by mohli byť nápomocné pri liečbe nového koronavírusu.

Pri trinástich z nich sa už potvrdila ich bezpečnosť, štyri zlúčeniny by mohli byť efektívne v kombinácii s remdesivirom, ktorý už schválili pre liečbu ochorenia COVID-19. Píše o tom Daily Mail, citujúc odborný časopis Nature.

Medzi potenciálne účinnými liekmi sa objavili klofazimín (používa sa pri lepre, momentálne sa klinicky testuje v kombinácii s inými liečivami) či astemizol (látka používaná k liečbe niektorých alergických stavov, vedci však skúmajú po podaní možnosť vzniku arytmie srdca).

Rovnako tak sú medzi nimi aj liečivo s označením ONO 5334 (to sa používa pri osteoporóze a malo by zabraňovať vírusu vstúpiť do ľudských buniek), ale aj tetrandrín (má protizápalové, antialergické účinky, hovorí sa aj o jeho potenciálnom využití pri liečbe pečene, v rámci pomoci proti koronavírusu by mohol byť účinný proti prenikaniu vírusu do tela).

Situácia ohľadom vakcíny

Značný pokrok však ľudstvo postupne robí aj pri hľadaní účinnej vakcíny. Svetová zdravotnícka organizácia podľa The Guardian momentálne pozorne sleduje viac ako 140 vedeckých tímov na svete, ktoré pracujú na vývoji vakcíny.

Hoci celý proces vyžaduje roky testovania, odborníci sú presvedčení, že v tomto prípade to nepotrvá dlhšie ako dvanásť, maximálne 18 mesiacov.

Ešte pred klinickým skúšaním prebehnú predklinické skúšky. Vakcína sa podáva zvieratám a zisťuje sa, či v ich tele vyvolá imunitnú odpoveď.

V prvej fáze sa testuje rôzne množstvo očkovacej látky, či je potrebné očkovať raz alebo opakovať očkovanie, rovnako sa sleduje toxicita, vedľajšie účinky a množstvo a kvalita protilátok a T-buniek. T-bunka (alebo T-lymfocyt) je typ leukocytu (bielej krvinky), ktorý je hlavnou regulačnou bunkou špecifickej imunity.

V druhej fáze sa očkuje vybranou vhodnou dávkou, testuje sa bezpečnosť, toxicita, kvalita imunitnej odpovede a nežiadúce účinky. Okrem toho sa zisťuje, či sa získava celoživotná imunita, alebo je potrebné očkovanie opakovať.

V tretej fáze sa testuje bezpečnosť vakcíny a kvalita imunitnej odpovede. Porovnáva sa, koľko ľudí, ktorí boli zaočkovaní, prekonalo infekciu oproti ľuďom, ktorí zaočkovaní neboli.

Kým v prvej fáze hovoríme o počte testovaných medzi pár desiatkami až stovkou, v druhej sa ich počet zvyšuje na niekoľko stoviek. V rámci záverečnej fázy sa bavíme už o tisíckach ľudí.

Momentálne je vo fáze predklinických skúšok 142 výskumných tímov, v prvej fáze sa nachádza 17 tímov, o krok ďalej je 13 vedeckých tímov. Najbližšie k všeobecnému používaniu, teda v tretej fáze, je celosvetovo päť vedeckých tímov.

Ide o tím odborníkov z univerzity v austrálskom Melbourne, ďalej o spoluprácu vedcov z oxfordskej univerzity a spoločnosti AstraZeneca, čínsku súkromnú spoločnosť Sinovac, taktiež aj spoluprácu vedcov z univerzity vo Wu-chane so spoločnosťou Sinopharm. Tá kooperuje aj s vedcami z pekinskej univerzity.

K stredajšiemu popoludniu celosvetovo na koronavírus SARS-CoV-2 evidujú takmer 17 miliónov prípadov, viac ako 664-tisíc úmrtí a takmer 10,5 milióna uzdravených.

BRATISLAVA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.