Aké sú pľúca mŕtveho s koronavírusom? Prezradil patológ, ktorý pitval slovenské obete

zlta kor.mp4
Zdroj: Reflex

Vírus existuje, nemali by sme sa strašiť, ale ani tému bagatelizovať.

Do dnešného dňa evidujeme na Slovensku 28 úmrtí na ochorenie COVID-19. Keďže ho spôsobuje nový vírus, o ktorom sme až do prepuknutia pandémie nič nevedeli, každý z týchto prípadov podrobili odborníci z patológie dôkladnej analýze.

Pri väčšine týchto zákrokov bol aj bratislavský lekár Michal Palkovič, dokonca pri všetkých bratislavských šestnástich úmrtiach. Informácie, ktoré jeho tím získava, pomáhajú nám všetkým.

Na pitevnom stole však nekončia iba úmrtia na koronavírus, ale aj nebožtíci s podozrením naň. Analyzujú im hlavne pľúca. Keď vírus zlezie na pľúcne tkanivo, stane sa nedetekovateľným v ústnej a nosovej dutine, práve preto sa vykonáva pitva.

Prečítajte si aj: V stredu pribudlo 20 prípadov nákazy koronavírusom z dvanástich okresov

Pľúca mŕtvych s koronavírusom sú väčšie, omnoho viac prekrvené a zafarbené. S takými pľúcami sa nedá dýchať, práve preto pacienti končia na umelej pľúcnej ventilácii a vo väčšine prípadov aj ochoreniu podľahnú.

Na začiatku pandémie sa patológovia omnoho viac chránili ako teraz. Podliehali totižto spoločenskému tlaku a mienke. Aktuálne používajú jednorazové rukavice, rúška, dezinfekciu, jednorazové oblečenie, masku, zásteru a gumáky.

Podľa patológa by sa nemali ľudia strašiť, avšak nemali by ani témy ohľadom ochorenia COVID-19 bagatelizovať. Vírus existuje a je na Slovensku prítomný, hlavne kvôli sebe a rizikovým osobám v našom okolí by sme ho nemali podceňovať a mali by sme sa chrániť.

O pitvách natočila reportáž reportérka magazínu reflex Mirka Ondrejčíková.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/Reflex

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pitva

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.