Epidemiologička: Preplnené Tatry zatiaľ nie sú riziko. Zoznam bezpečných krajín prehodnotíme

Konzílium zasadne v pondelok.

Epidemiologická situácia vo svete sa zhoršuje a stále si nevydýchla ani Európa. Britský minister zdravotníctva hovorí s istotou o druhej vlne.

Epidemiologička Zuzana Krištúfková si myslí, že je dobré, že väčšina Slovákov dovolenkuje doma. Preplnené Tatry či aquaparky zatiaľ nie sú nebezpečné. Konzílium odborníkov čoskoro prehodnotí zoznam bezpečných krajín.

Britský minister zdravotníctva oznámil, že do Európy prišla druhá vlna. Súhlasíte?

Myslím si, že britský minister je zodpovedný za Veľkú Britániu a mal by sa vyjadrovať k situácii vo Veľkej Británii. K situácii v Európe má kompetenciu sa vyjadrovať Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb.

Môže byť druhá vlna horšia ako prvá?

Áno, môže, ale nemusí.

Máme už teraz indície, či druhá vlna bude v Európe horšia ako tá prvá?

Tak ako nikto nevedel dopredu povedať, aký priebeh bude mať prvá vlna, nevieme to predpovedať ani teraz. To sa nedá. Stále to bude závisieť od zodpovedného správania ľudí a ako sa k tomu postavia.

Je možné, že sa aj na Slovensku v najbližšej dobe sprísnia opatrenia?

Zatiaľ je dohoda taká, že opatrenia sa budú prijímať len na lokálnej úrovni. Situácia by sa musela rapídne zhoršiť, aby sa prijali opatrenia na celoštátnej úrovni. Opatrenia sa prijímajú v okrese, v ktorom je ohnisko nákazy.

V takom prípade je za opatrenie zodpovedný okres?

Áno, okres a príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Je ešte stále potrebné sledovať medián? Stále platí, že ak sa dvihne nad hodnotu 50, pristúpime k opatreniam?

Medián je len jeden z ukazovateľov situácie. Zohľadňujú sa aj ďalšie faktory, ale stále je potrebné ho sledovať. Je to pomôcka.

Veľké otázniky vyvolávala aj dovolenková sezóna. Teraz sme v polovici letných prázdnin. Očakávali ste takýto vývoj?

Zatiaľ sa to ukazuje tak, že väčšina Slovákov dovolenkuje na Slovensku a Slovensko je bezpečné. Pozitívom je aj to, že aj iné štáty propagujú myšlienku dovolenkovať doma. Takže ani v typicky dovolenkových destináciách nie je veľký nával turistov. Zatiaľ sa zdá, že dovolenky u nás výrazne neovplyvnili situáciu. Veľa nových prípadov k nám prišlo zo zahraničia, tak ako sme sa obávali. Rizikové sú osoby prichádzajúce z červených krajín, ako je Ukrajina, Srbsko, ale aj z oblastí zvýšeného výskytu v zelených krajinách, ako napríklad Ostravsko v Česku.

Ľudia síce ostali na Slovensku, ale výsledok je, že naše destinácie vrátane Tatier či aquaparkov sú preplnené. Nedocielili sme tak presný opak?

Ak sú preplnené negatívnymi ľuďmi, tak to nebezpečné nie je. Zatiaľ nemáme indície, že by slovenské obľúbené dovolenkové destinácie alebo atrakcie boli rizikové.

Situácia je zlá aj v Česku. Nemal by štát zvážiť, či nezaradí Česko medzi rizikové krajiny?

Prehodnocovanie červených a zelených krajín bude predmetom najbližšieho zasadnutia konzília.

Je možné, že sa Česko dostane medzi červené krajiny?

Bude to predmetom diskusie. Vopred to nemôžem povedať.

Je počet testov na Slovensku dostatočný?

Asi áno. Vieme lepšie rozpoznať rizikové osoby, u ktorých môžeme predpokladať infekciu koronavírusom. Na začiatku epidémie bola medzi ľuďmi panika a dávali sa testovať. Teraz testujeme viac cielene.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.