Prípady ochorenia COVID-19 pribúdajú. Hygienici však prichádzajú s pozitívnou správou

Za utorok u nás evidovali 49 novonakazených.

Počas utorka u nás pribudlo 49 nových potvrdených pacientov s koronavírusom. Najviac, skoro polovica, v Bratislavskom kraji.

Počet pozitívnych prípadov síce opäť narástol, no podľa hygienikov, našťastie, nejde o komunitné, náhodné šírenie, ale o drobné, lokálne epidémie.

Hygienici podchyteným prípadom nariadia domácu izoláciu. Ľudia teda nechodia po ulici, odborníci ich monitorujú a posielajú na testy. V rámci včerajších prípadov ide prevažne o importované prípady.

Deväť osôb má pozitívnu cestovateľskú anamnézu po príchode z Ukrajiny, štyri osoby prišli zo Srbska, jedna osoba bola v Českej republike.

Takúto situáciu odborníci po uvoľnení opatrení očakávali. Faktom však je, že vírus zabíja menej, než na začiatku a mnoho ľudí ani nevie, že infekciu prekonali.

Virológ nám vysvetľuje, že tým, že sa vírus ľahko šíri z človeka na človeka, sa zároveň aj oslabuje a stráca na sile.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo má drvivá väčšina pacientov len mierne alebo žiadne príznaky. Takisto pomohlo aj to, že lekári a epidemiológovia už vedia, čo s takýmito pacientmi robiť.

Vznikajú oslabené kmene, ktoré potom spôsobujú veľmi slabé alebo stredne ťažké ochorenia, takže je možné, že pri trvaní epidémie vírus prešiel viacerými hostiteľmi a stratil svoju silnú virulenciu.

Aj tento vírus sa podľa virológov správa ako všetky ostatné a jednoducho chce prežiť. Prispôsobuje sa ľudskému organizmu, jeho cieľom teda nie je hostiteľa zabiť, ale rozmnožovať sa.

A aj keď je slabší, stále tu je a stále môže niektorým ľuďom zhoršiť zdravotný stav. Úrad verejného zdravotníctva preto znovu pripomína, že cestovanie do zahraničia, ako aj masové podujatia, by sme mali zvážiť.

Viac v reportáži Ľubice Janíkovej.

Celé vydanie stredajších Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prípady

Dôležité udalosti